Britská skrýša z 1. svetovej vojny odhalila svoje poklady, ukrývala stovky fliaš liehovín

Špecialista na sklo zistil, že fľaše obsahovali rôzne nápoje vrátane alkoholických nápojov ako sú gin, likér a whisky.

Stovky likérových fliaš z obdobia prvej svetovej vojny našli v zhorených britských kasárňach v Izraeli.

Izraelský úrad pre starožitnosti uviedol, že tento objav uskutočnili archeológovia, ktorí vykonávali výkopové práce pri meste Ramla (medzi Tel Avivom a Jeruzalemom) pred výstavbou diaľnice.

Rýpadlá objavili základy poľnohospodárskej budovy z Osmanskej ríše (ktorá vládla Izraelu od roku 1517 až do konca prvej svetovej vojny), ktorá bola očividne prestavaná na bývanie pre britských vojakov počas vojny.

Budova bola síce spálená, no vnútri základných stien ostalo veľa artefaktov po britských vojakoch vrátane gombíkov a opaskových spôn z ich uniforiem, či kusy jazdeckého zariadenia. Tesne pred budovou našli archeológovia skládku odpadkov vojakov.

Riaditeľ výkopu Ron Toueg vo svojom vyhlásení uviedol, že boli prekvapení, že spolu s rozbitými riadmi a príbormi našli aj obrovské množstvo fliaš nealkoholických nápojov a liehovín. V skutočnosti až 70 % odpadu tvorili práve liehové fľaše. Zdá sa, že vojaci využívali oddych na uvoľnenie napätia, v čom im napomáhalo práve pitie alkoholu.

Odborník na sklo zistil, že fľaše obsahovali predovšetkým víno, pivo, sódu a iné alkoholické nápoje vrátane ginu, likéru a whisky. Väčšina týchto nápojov pochádzala z Európy.

Stovky fliaš, ktoré kedysi obsahovali víno, pivo, sódu a alkohol bolo objavených na mieste blízko Ramly v Izraeli.

Okrem fliaš objavili archeológovia aj 250 000 rokov staré kamenné nástroje z obdobia stredného paleolitického obdobia.

Archeológ Ron Toueg zbiera artefakty z jamy pri Ramle v Izraeli.

Oblasť okolo Ramla bola dobytá v roku 1917 a britskí vojaci, ktorých viedol slávny generál Edmund Allenby, obsadili túto oblasť na približne deväť mesiacov, kým ich neodvelili na sever.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/58397-british-wwi-liquor-bottle-stash-found.html

Obrázok: i.pinimg.com/564x/ae/d0/50/aed050599670b4eaf2a4938994fe5c9f.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.