Britský dokumentárny film Raketoplán: Triumf a pád

Osemdesiate roky boli typické viacerými „maličkosťami“. Hudbou, filmami, ale aj technickými novinkami. Jednou z nich bol aj americký raketoplán, ktorý Američania nazývali Space Shuttle. Jeho kompletnú históriu mapuje aj dvojdielny film z dielne National Geographic (2018) s výstižným názvom Raketoplán: Triumf a pád (originálny názov The Space Shuttle: Triumph & Tragedy).   

Apollo bolo najúspešnejším americkým vesmírnym programom. Vyznačovalo sa však nesmiernou nákladnosťou. Po jeho konci politici tlačili na vládnu agentúru NASA, aby vyvinula dopravný prostriedok, ktorý dokáže dopraviť ľudí a náklad do vesmíru, no pritom nebude tak finančne náročný. Navyše, bolo by dobré, ak by bol viacnásobne použiteľný. Výsledkom bol raketoplán Space Shuttle. Prvý exemplár, ktorý reálne letel do vesmíru, dostal názov Columbia. Jeho prvý let sa uskutočnil v roku 1981. Neskôr pribudlo niekoľko sesterských lodí (Challenger, Atlantis, Discovery, Endeavour). Kvôli dvom katastrofám (Challenger a Columbia), vysokým nákladom na prevádzku a celkovej zastaranosti bol raketoplanový program po roku 2011 ukončený.

Keďže je tento dokument dvojdielny, podarilo sa mu problematiku zachytiť pomerne obšírne. Prvý diel sa venuje samotným začiatkom raketoplánu a v jeho závere katastrofe Challengeru. Druhý sa pozrel na obdobie najväčšej slávy týchto strojov počas deveťdesiatych rokov a prvých rokov nového milénia (vynesenie a oprava Hubblovho teleskopu, lety na stanicu MIR, budovanie ISS), no aj na katastrofu Columbie a celkový koniec raketoplánov. A nielen to, nevynechal ani sovietske pokusy s týmto dopravným prostriedkom (známy raketoplán Buran).

Všetky technické detaily sú spoľahlivo a prehľadne vysvetlené. Samozrejmosťou sú výpovede astronautov a iných ľudí, ktorí sa podieľali na tomto programe. Vytkol by som iba jediné – o raketoplán sa pokúšala aj Európska vesmírna agentúra (ESA), no nakoniec k tomu nedošlo.  Vo filme o tom nič nespomenuli.  

Pre vás, ktorí milujete históriu výskumu vesmíru, je tento dokument výborná vec. 

__________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: endemolshinedistribution.com/wp-content/uploads/bfi_thumb/

82085ti-o3ddxwxhmnbz194e2nkmh0xygozdmhatd6wjsu83so.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.