Britský film Najväčšia bomba na svete

Dnes si predstavíme britský film z roku 2011, ktorý má názov Největší bomba na světě (v originály World’s Biggest Bomb).

bomba

V tomto spracovaní sa môžete pripraviť na klasickú schému, a teda na rozprávača, dobové zábery, výpovede vedcov a pamätníkov. Najznámejší z nich je bývalý riaditeľ laboratórií v Los Alamos, Dr. Harold Agnew, a Dr. Boris Altšuler. Jeho otec bol členom tímu, ktorý vytvoril prvú sovietsku atómovú bombu. Venuje sa pretekom v zbrojení, ktoré odštartovali známymi bombami v Hirošime a Nagasaki, no hlavne následným pokusným výbuchom. Tie vyvrcholili až odpálením najväčších bômb v histórii – dvoch termonukleárnych bômb. Na americkej strane to bol test Castle Bravo (známy svojím neočakávaným priebehom) v roku 1954 a na sovietskej  strane bomba Car odpálená v roku 1961 na ostrove Nová zem v Arktíde, čo bola vlastne najväčšia explózia, akú kedy svet videl.

V tomto filme sa diváci dozvedia podrobnosti ohľadom konštrukčného riešenia preberaných bômb, ale aj podrobnosti, ako sa spomínaný test Castle Bravo vymkol spod kontroly. Vyjadrí sa tu aj jeden z obyvateľov Marshalových ostrovov.

Čitateľom magazínu Magistra História môžem tento film iba odporučiť, pretože je to jeden z najlepších dokumentov na danú tému.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: -tc.pbs.org/wnet/secrets/files/2011/05/Mezzanine_327.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.