Carlos II. – obeť príbuzenského kríženia

karolVláda Carlosa II. (alebo Karola II.), posledného španielskeho panovníka z rodu Habsburgovcov, bola tak trochu katastrofou, no zároveň akoby odrazom španielskeho úpadku. Carlos II. (6. 11. 1661 – 1. 11. 1700) bol nešťastník, na ktorom sa v plnej miere prejavil inbreeding, teda kríženie medzi pokrvnými príbuznými. Takéto manželstvá boli u Habsburgovcov úplne bežným javom počas celých generácií. Veď len jeho matka bola otcovou neterou (ujo a teta).

Na mladého princa Carlosa II. bol veľmi smutný pohľad. Bol akousi karikatúrou celého rodu. Typickým znakom Habsburgovcov bola vysunutá brada a predĺžená lebka, no u Carlosa II. sa táto črta prejavila až ako deformita, ktorá mu spôsobovala problémy s prežúvaním, slintal a nebolo mu rozumieť, keď hovoril. Tieto fyzické deformity a nepríťažlivý vzhľad boli však to najmenej, čo Carlosa mohlo trápiť. Od malička bol slabý a chorľavý, trpel vrodeným poškodením srdca, závratmi a zvracal počas jazdy v koči. Okrem toho bolo jeho správanie poznačené imbecilitou a infantilizmom. Bol prakticky nevzdelateľný, čo len hralo do karát jeho rivalom.

Napriek všetkým svojim postihnutiam a poškodeniam sa mu podarilo oženiť až dvakrát (prvou manželkou bola Maria Louise Orleánska a druhou Maria Anna Neuburská), no ani s jednou manželkou nesplodil nástupcu španielskeho trónu. Z toho je zrejmé, že bol aj neplodný, ak nie úplne impotentný.

Zlý duševný stav Carlosa II. spôsobil, že bol veľmi ovplyvniteľný, čo rado využívalo jeho okolie. Najväčší vplyv naňho mala jeho matka. Výrazný vplyv mal aj jeho nevlastný brat Juan José, ktorého splodil Carlosov otec s herečkou Mariou Calderón. Juan José síce Carlosa využíval pre svoje vlastné ambície, no zároveň ho podporoval a zdá sa, že v tom čase sa Carlosovi II. aj polepšilo.

Podľa poslednej vôle Carlosovho otca mal jeho syn prevziať vládu po dovŕšení 14 rokov. S týmto však Karolova matka Maria Anna nesúhlasila a argumentovala tým, že princ je nezrelý po fyzickej aj po mentálnej stránke. Nič to však nepomohlo a Carlos II. nastúpil na trón v 14 rokoch.

Ľudia boli v týchto časoch poverčiví, a tak si Carlosov úbohý stav vysvetľovali čarami a bosoráctvom. Okrem lekárov sa mu snažili pomôcť exorcizmom a rôznymi okultnými praktikami. Mladému mužovi však nebolo pomoci. Chorý a životom trápený Carlos II. zomrel 1. novembra 1700 vo veku 39 rokov.

Z dnešného pohľadu to vyzerá tak, že šialená túžba Habsburgovcov udržať si moc vo svojich rukách nakoniec viedla k vymretiu rodu v Španielsku.

___________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroje:

habsburger.net/en/chapter/charles-ii-last-spanish-habsburg

meeg-toomuchinformation.blogspot.sk/2009/02/curious-case-of-carlos-ii.html

Obrázok: cdn-1-wdh.habsburger.net/files/styles/chapter_main/public/images/teaser/

juan_carreno_de_miranda_koenig_karl_ii._von_spanien_teaser.jpg?itok=VESZcAsZ

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.