„Čarodejnícky poklad“ objavený v Pompejach

V zákopovom rímskom meste Pompeje odkryli archeológovia artefakty, ktoré považujú za „čarodejnícky poklad“, pretože ide o rôzne figúrky, zrkadlá a sklenené koráliky.

Odborníci sa domnievajú, že väčšina týchto vecí patrila ženám. Potvrdila to aj Massimo Osanna, riaditeľka archeologického parku Pompeje. V tom istom dome, kde sa našiel „poklad“, bola tiež odkrytá miestnosť s telami desiatich obetí vrátane žien a detí.

Pompeje pohltila erupcia sopky Vezuv v roku 79 n.l. Smrteľná spúšť časom zmrazila mesto a jeho obyvateľov, čím sa toto miesto stalo bohatým zdrojom pre archeológov.

Drevená podlaha sa rozložila, zostali iba bronzové pánty, zachované vulkanickým materiálom, ktorý nad nimi stvrdol. Tu sa našli kryštály, keramika, ametyst a jantár. Boli tiež identifikované amulety v tvare chrobáka zo Stredného východu, spolu s rôznymi drahokamami vrátane sklenenej perly s vyrytou hlavou Dionýza, rímskeho boha vína, plodnosti a rituálneho šialenstva.

Za pravdepodobné sa považuje, že objekty patrili skôr nejakému sluhovi alebo otrokovi než vlastníkovi domu, vyjadrila sa Osanna pre taliansku tlačovú agentúru. Žiadny z artefaktov nebol vyrobený zo zlata, o ktoré nemali bohaté Pompeje núdzu.  

Nájdené artefakty sú predmetom každodenného života v ženskom svete a sú výnimočné, pretože rozprávajú mikropríbehy, biografie obyvateľov mesta, ktorí sa pokúsili uniknúť erupcii.

Archeológovia sa teraz prostredníctvom analýzy DNA snažia rozmotať klbko príbuzenských vzťahov medzi tými, ktorí sa nachádzali v dome.

„Možnože drahocenný „čarodejnícky poklad“ patril jednej z týchto obetí,“ špekuluje Osanna. Položky v škatuľke mohli byť nosené počas rituálov ako amulety proti nešťastiu. Je málo pravdepodobné, že sa využívali len ako ozdoba.

Nález bol odkrytý v Záhradnom dome v Archeologickom parku. Okolnosti naznačujú, že erupcia sa mohla udiať v októbri 79 n.l., a teda o dva mesiace neskôr než sa pôvodne predpokladalo.  

Samotný dom by mohol patriť mužovi s vysokým statusom, čo potvrdzuje kvalita jantáru a sklenených korálikov nájdených v korbe, uviedli archeológovia.

Väčšina obyvateľov Pompejí nebola usmrtená pomaly sa pohybujúcou roztavenou lávou, ale obrovským oblakom horúceho plynu a fragmentov, ktoré sa nazývajú pyroklastický prúd. Mrak sa vlnil nad mestom, zabíjal jeho obyvateľov, a to bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzali. Pochoval ich v popole, pričom zachoval posledné momenty ich života.

_________________

Zdroj: bbc.com/news/world-europe-49325627?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/c1038wnxyy0t/archaeology&link_location=live-reporting-story

Obrázok: ilmessaggero.it/photos/MED/26/55/4672655_1308_pompei_scoperto_tesoro_fattucchiera.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.