Čarodejníctvo v 18. storočí

Pohľad na čarodejníctvo sa v 18. storočí začal diametrálne odlišovať od toho, ako vnímali ľudia čarodejníctvo v 16. a následne v 17. storočí. Nastalo vytriezvenie a „racionálne zmýšľanie“ hľadalo skutočné dôvody dovtedy nepochopiteľných javov.

Zmena vnímania čarodejníctva

18. storočie prinieslo radikálnu zmenu vo vnímaní čarodejníc, ale aj alchýmie a astrológie. Práve v tomto období sa začali tlačiť niektoré z kníh, ktoré boli v predchádzajúcom období zakázané. To znamenalo, že ľudí i naďalej priťahovalo tajomno, ktoré súviselo s čarodejníctvom, avšak na druhej strane to svedčilo o tom, že mnohé z kníh už neboli považované za nebezpečné. Samotné čarodejníctvo sa dostalo úplne do úzadia a ľudí zaujímala predovšetkým alchýmia. Prísľub večného života, ale i „výroby“ zlata bol i naďalej lákavý. Veľký rozruch na anglickom dvore urobil James Price, ktorý za účasti dvoranov premenil ortuť na zlato. Mnohých ohúril a jeho čin bol považovaný za vrchol alchýmie, kým sa nedokázalo, že to bol podvrh. Price sa napokon rozhodol spáchať samovraždu.

alchymisti

Kým alchýmia sa čiastočne tešila úspechu a obľube medzi ľuďmi, astrológia bola v úzadí. V predchádzajúcich storočiach to boli práve bohaté rodiny, ktoré si platili služby astrológov, aby im prezradili ich osud. Astrológovia tak boli prizvaní k pôrodom a mali predpovedať na základe pozorovania oblohy, či sa dieťa narodilo pod šťastnou hviezdou. V 18. storočí však šľachta využívala ich služby stále menej. 

A napokon ľudia pomaly prestávali veriť aj v samotné čarodejnice. V Británii bol v roku 1736 vydaný zákon, podľa ktorého už nemali byť trestne stíhaní čarodejníci a čarodejnice, ale tí, ktorí sa za nich vydávali. Samozrejme u mnohých i naďalej pretrvával všeobecný strach z čarodejníctva, avšak úrady brali obvinenia na ľahkú váhu.

Zmenilo sa aj vnímanie posadnutosti diablom, mnohí začali hľadať reálne príčiny ochorenia. Zachovala sa sťažnosť od kolínskeho arcibiskupa z roku 1752, ktorý sa začal sťažovať na amatérskych exorcistov, ktorí liečili posadnutosť diablom, no v skutočnosti sa jednalo o reálne ochorenia, ktoré napokon neboli vyliečené a exorcisti sa neprávom obohatili.

Na druhej strane, ak si s pacientom nevedel dať rady ani lekár a nedokázal prísť na príčinu ochorenia, väčšinou pacienta sám poslal za exorcistom, avšak vtedy sa jednalo väčšinou o psychické poruchy, predovšetkým schizofréniu.

Ľudia sa v tomto období postupne prestávali obávať čarodejníc. Väčšiu hrôzu v nich začali vyvolávať tajné spoločenstvá, o ktorých sa v 18. storočí hovorilo, že majú na svedomí všetky tamojšie problémy spoločnosti.

_____________

Autorka: Veronika Dziaková

ZdrojCAVENDISH, Richard. Dějiny magie. Praha: Nakladetalství XYZ, 2008, s. 311. ISBN 9788073880729.

Obrázok: fandom.sk/content/images/a/alchymisti_full.jpg?1375363031

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.