Čarodejníctvo v Svätej ríši rímskej

V Svätej ríši rímskej bolo čarodejníctvo považované za vážny zločin, ktorý sa trestal smrťou. V tejto oblasti bolo popravených okolo stotisíc ľudí. Upáleniu predchádzalo tvrdé mučenie, pričom priznanie počas mučenia bolo považované za relevantný dôkaz. Prečo tu padlo za obeť čarodejníctva také množstvo ľudí? Magazín Magistra História prináša odpoveď na túto otázku.

Podmienky pre obvinenie z čarodejníctva

carodejnictvoSvätá ríša rímska sa skladala približne z 300 samostatných štátikov. Napriek tomu, že všetky spájala hlava cisára, pôsobili pomerne samostatne. Na čele mnohých z nich boli práve cirkevný predstavitelia, a to biskupi alebo arcibiskupi. Od roku 1532 tieto nemecké štáty uznávali Trestný poriadok cisára Karola V. Poriadok definoval to, že každá čarodejnica mala byť podrobená mučeniu zo strany súdu a následne mala byť popravená. Napriek tomu, že nemecké štáty boli viazané týmto poriadkom, samotné uplatnenie v praxi záviselo vždy od konkrétneho vládcu. Preto sa v niektorých štátoch stávalo, že ženy, ktoré už boli obvinené z čarodejníctva a dokázal im to súd prostredníctvom mučenia, boli následne prepustené na slobodu.

Wilhelm III., ktorý mal na starosti Jűlišsko-bergské vojvodstvo, sa rozhodol, že sa nebude riadiť základom Trestného poriadku a následne zakázal, aby boli ženy podozrivé z čarodejníctva donútené k priznaniu prostredníctvom mučenia. Toto rozhodnutie bolo však iba dočasné, pretože utrpel mŕtvicu a následne povolil mučenie.

Táto pomerná samostatnosť nemeckých štátikov umožňovala na jednej strane nedodržiavať poriadok, ale na druhej strane to otváralo možnosť zachádzať do ešte väčších excesov. O tom, aká bola situácia, hovoria spomienky kardinála Albizziho, ktorý navštívil Kolín nad Rýnom v roku 1636. „Našim očiam sa naskytlo hrozné divadlo. Mimo hradieb mnohých miest a dedín sme videli početné hranice, ku ktorým boli pripútané úbohé nešťastnice a upaľované ako bosorky.“

Procesom s čarodejnicami hrala do karát politická situácia. Prenasledovanie nabralo na obrátkach predovšetkým v časoch protireformácie (približne od roku 1570) a následne v časoch tridsaťročnej vojny (1618 – 1648). Vtedy sa bežne stávalo, že sa mesto zo dňa na deň zmenilo z katolíckeho na protestantské a údajné čarodejnice boli prepustené na slobodu. Avšak už o pár týždňov, keď sa situácia opäť obrátila, boli ženy upálené.

Mučenie v Švábsku

V Švábsku boli obvinené z čarodejníctva najmä lepšie situované ženy. Bola to napríklad Mária Hollinová, ktorá vlastnila krčmu Koruna v Nőrdlingene. Táto žena bola počas jedenásťmesačného väzenia v roku 1594 mučená až päťdesiatšesťkrát. Je to najvyšší zaznamenaný počet mučenia u ženy, ktorá to prežila. Nebola upálená iba preto, že ju zachránilo jej rodné mestečko Ulm. To vyhlásilo, že Mária patrí pod jeho jurisdikciu, a to ju následne zachránilo pred istou smrťou.

V tomto období bola zatknutá aj manželka účtovníka, Rebeka Lempová. Do väzenia bola dopravená počas neprítomnosti svojho manžela, ktorý opustil mesto z obchodných dôvodov.

Počas väzenia písala listy svojim blízkym, ktoré sa zachovali. „Bola som obvinené z tisícich skutkov. Hovorím Ti, som nevinná, alebo nech príde tisíc pekelných démonov a roztrhá ma na kusy. Nech ma hoci rozomelú na prach a rozkrájajú na tisíc kúskov, nemohla by som nič priznať.“ Počas mučenia však bola Rebeka prinútená k priznaniu. Manžel sa ju snažil zachrániť pred smrťou upálením, a preto jej chcel prepašovať do väzenia jed, avšak nepodarilo sa mu to a Rebeka bola napokon upálená.

V Švábsku sa napokon proti procesom postavil Wilhelm Lutz, bol to protestantský pastor. Jeho zanietenosť napokon obrátila verejnú mienku a procesy koncom 16. storočia ustali. Situácia v ostatných oblastiach však bola individuálna a vždy závisela od aktuálneho politického diania.

____________

Autorka: Veronika Dziaková

Zdroj: CAWTHORNE, Nigel. Bosorky a čarodejnice – dejiny prenasledovania. Bratislava: Mladé letá, 2008, 174 s. ISBN 978-80-10-01451-4.

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Wickiana4.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.