Čechoslováci vo francúzskej cudzineckej légii počas I. vietnamskej vojny (2. časť)

Po skončení 2. svetovej vojny sa Francúzi rozhodli posilniť svoje postavenie v kolóniách v juhovýchodnej Ázii. Konkrétne v priestore takzvanej Indočíny – „teritória medzi Indiou a Čínou“ – ako sa v období francúzskeho koloniálneho panstva nazývalo územie dnešného Vietnamu, Laosu a Kambodže. Avšak vo Vietname sa im postavilo na odpor komunistické partizánske hnutie Viet Minh vedené Ho Či Minom, podporované ZSSR a Čínou.

Jednotky Viet Minhu bojovali od roku 1941 proti japonským okupantom a v septembri 1945 vyhlásili nezávislosť Vietnamskej demokratickej republiky, ktorej sa nehodlali vzdať ani po príchode francúzskych koloniálnych zložiek. Tie sa nedokázali prispôsobiť partizánskemu spôsobu boja a spoliehali sa len na svoju materiálnu prevahu, čo nakoniec viedlo k ich porážke. Vojna začala v novembri 1946, keď partizánske jednotky Viet Minhu napadli 29 francúzskych jednotiek, a to aj napriek dohode o prímerí z marca toho istého roku. Francúzi zvolili taktiku obrany oporných bodov – pevností vybudovaných po celom území Indočíny, ktorá im vychádzala až do roku 1950. V tomto roku však zvíťazili v občianskej vojne v Číne komunisti, od ktorých začala vietnamským partizánom prúdiť materiálna aj ľudská pomoc. V jeseni 1950 zahájili Vietnamci mohutnú ofenzívu na sústavu pevností na severe krajiny, ktoré sa im podarilo obsadiť po páde tej kľúčovej – Dong Dang. Nasledovala dlhá opotrebovacia vojna bez jasného víťaza. 12. marca 1954 začal Viet Minh útok na komplex pevností Dien Bien Phu vybudovaných za účelom poslednej rozhodujúcej bitky o Indočínu. Tá skončila už 7. mája 1954, keď bola posádka Dien Bien Phu nútená kapitulovať a francúzske koloniálne jednotky museli opustiť krajinu.

V konflikte označovanom ako vojna o Indočínu alebo ako I. vietnamská vojna bolo nasadených aj 2000 Čechoslovákov, prevažne tých, ktorí do cudzineckej légie ušli v roku 1948. Za francúzske záujmy vo Vietname položilo život v rozmedzí rokov 1948 – 1954 okolo 500 Čechoslovákov a asi 115 ich padlo do zajatia, ktoré prežila približne štvrtina. Ďalších minimálne 17 dezertovalo na stranu Viet Minhu. Približne 30 československých zajatcov a dezertérov bolo v rozmedzí rokov 1951 – 1954 v 4 transportoch repatriovaných späť do vlasti. Vojna o Indočínu je od dôb 2. svetovej vojny najväčší konflikt, v akom boli našinci nasadení, a to zároveň v najväčšom počte a s najväčšími stratami.

Prvú časť seriálu Čechoslováci vo francúzskej cudzineckej légii počas I. vietnamskej vojny si môžete prečítať TU

______________

Autor: Dávid Šálka

Zdroje:

Cudzinecká légia časť 1 [online]. Dostupné na internete: <http://www.metoo.sk/myvideo/play/496a9626d5416f449fba8e03c79d1d37>.

ČT24. Vlastenci a dobrodruzi. Dostupné na internete: < http://www.unob.cz/verejnost_media/Documents/zpravy_uo_2011/01/20110130_ct2 4.pdf>.

KUDRNA, L. Akce „Vietnam“. Dostupné na internete: <http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad1002/023-043.pdf>.

KUDRNA, L. Čechoslováci jako cizinečtí legionáři v Indočíně. Dostupné na internete: < http://www.valka.cz/clanek_14002.html>.

KUDRNA, L. Stříbrný ďábel z Indočíny – Příběh výsadkáře Karla Mynáře. Dostupné na internete: < http://www.valka.cz/clanek_13998.html>.

KUDRNA, L. Živí záviděli mrtvým. Dostupné na internete: <http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad1004/042-058.pdf>.

LEGION RECRUTE. [online]. [s.a.]. [cit. 2013-02-23]. Dostupné na internete: <http://www.legion-recrute.com/cz/>.

SVETOVÉ ZDRUŽENIE BÝVALÝCH ČESKOSLOVENSKÝCH POLITICKÝCH VÄZŇOV. Francúzska légia. Dostupné na internete: <http://www.szcpv.org/fcl/fcl1.html>.

TMS. Francúzska cudzinecká légia- História vzniku a pôsobenia (časť 1.). Dostupné na internete: <http://tmsov.blog.cz/0904/francuzska-cudzinecka-legia-historia-vzniku-aposobenia-cast-1>.

Obrázok: s2.thingpic.com/images/Pg/tcf2eGmynQBmZULa212absUG.jpeg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.