Československo a arabsko-izraelský konflikt

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime priblížiť okamih histórie, kedy komunistické Československo spolupracovalo krátko po vojne aj so štátmi západného bloku. Týmto okamihom bola prvá arabsko-izraelská vojna v roku 1948.

Situácia v ČSR

Po 2. svetovej vojne získala v Československu postupne moc komunistická strana a vo svete začalo súperenie medzi tzv. západným blokom na čele s USA a východným blokom pod vedením ZSSR. Komunisti zavŕšili boj o moc v roku 1948.

Situácia v Palestíne

Židovské obyvateľstvo bolo stáročia roztrúsené po celom svete, no veľká časť z neho neprestala túžiť po vlastnom štáte. S odstupom času sa začali vo veľkom sťahovať do oblasti Palestíny. Tá bola dlhý čas súčasťou Osmanskej ríše a po 1. svetovej vojne pripadla Veľkej Británii ako mandátne územie. Exodus židovského obyvateľstva sa dostal postupne do veľkých konfliktov s pôvodným arabským obyvateľstvom. Obe skupiny si vytvorili teroristické organizácie, ktoré na seba vzájomne útočili.

Po vojne vyčerpaná Británia nechala problém Žida verzus Arabi na vyriešenie novovytvorenej OSN (rok 1947). Tá rozhodla o tom, že na palestínskom území vzniknú dva štáty a sporné mesto Jeruzalem bude pod medzinárodnou správou.

Arabské štáty deklarovali, že židovský štát vo svojom susedstve v žiadnom prípade nepripustia.

Abdullah

Kráľ Abdullah, 29. máj 1948 (Jeruzalem)

Vyhlásenie Izraela a prvá arabsko-izraelská vojna

Izraelský štát bol vyhlásený 14. mája 1948. Hneď ho uznali aj USA a ZSSR. Postupne sa pridali tiež ďalšie krajiny. Deň na to ho ale napadli vojská Libanonu, Sýrie, Jordánska, Iraku, Egypta, Jemenu a Saudskej Arábie.

Izraelská armáda zúfalo potrebovala výzbroj. Tú, napriek embargu OSN, dostala z rôznych krajín (USA, ZSSR a pod.). Zabúdať netreba ani na dodávky z Československa. Medzi zbraňami, ktoré sa od nás dovážali, boli pušky, náboje, guľomety, ale aj letecká technika. Krátko po ukončení tohto konfliktu sa začala rozbiehať aj pomerne intenzívna ekonomická spolupráca medzi našimi krajinami. V roku 1948 vznikol Zväz československo-izraelského priateľstva.

Táto spolupráca však súvisela najskôr s tým, že Sovietsky zväz predpokladal komunistickú orientáciu židovského štátu (a okrem toho aj mnohí z vysokých predstaviteľov našej komunistickej strany boli Židia).

Slansky

Rudolf Slánsky

Zmena vo vzťahoch Československa a Izraela

Priateľstvo Československa a Izraela však nemalo dlhú trvácnosť. Ako sa zmenil postoj ZSSR voči mladému štátu, postupne sa začal meniť aj postoj ČSSR. Izrael bol označený za dielo kapitalistov a v ZSSR (no tiež u nás) začala postupne vlna zatýkania politických predstaviteľov, ktorí sa previnili tým, že boli židovského pôvodu.

U nás sa stal známym napríklad proces s tajomníkom komunistickej strany Rudolfom Slánskym a jeho skupinou v roku 1952. Spolu s ním bol odsúdený aj Bedřich Geminder, vedúci medzinárodného oddelenia UV KSČ. Okrem iného sa im kládlo za vinu, že boli Sionistickými agentami.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

sme.sk/c/2105312/prva-izraelsko-arabska-vojna.html

valka.cz/

referaty.atlas.sk/

Obrázky: wikipedia.org, wikimedia.org

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.