Cézar a Kleopatra – úprimná láska?

Píše sa o nej v najstarších knihách, skladajú sa o nej tie najkrajšie piesne a hovorí sa, že dokáže aj hory prenášať. Láska. Je to ten nakrajší cit, aký človek môže nielen cítiť, ale ho aj dávať. Poznali ju ľudia už od počiatkov vekov – obyčajní smrteľníci, ale aj mocní a vplyvní vladári, králi a kráľovné. Nechali sa vtiahnuť pod jej krídla a neraz ovplyvňovala ich rozhodnutia, čím sa postupne menili aj dejiny sveta. Príbeh lásky, o ktorom sa dozviete v tomto článku je každému dobre známy, bol niekoľkokrát sfilmovaný a pokladá sa za jeden z najromantickejších v dejinách ľudstva.

Ona bola pôvabná, neodolateľná a  múdra, neraz aj prefíkaná a muži jej ležali pri nohách. Bola jednou z najvplyvnejších  panovníčok sveta. Vzdelaná a vždy upravená –  za každých okolností chodila krásne oblečená a bohato zdobená: na hlave mala zlatý diadém znázorňujúci zlaté perá a slnko. Úzkostlivo dbala na čistotu, používala parfémy z cédra škoricovníka, myrhy a mala dokonalý mejkap z prírodných farieb. Jej ruky boli často zdobené jemnými vzormi namaľovanými henou. Vždy dobre zvážila, čo si oblečie, aby si naklonila egyptský ľud. Nosila dlhé nariasené ľanové šaty ozdobené výšivkami, korálkami a šperkami. On bol najvplyvnejším mužom Ríma, najlepší vojenský stratég, nekompromisný panovník a ženatý muž. Presne tak, ide o vzťah krásnej egyptskej panovníčky Kleopatry a rímskeho cisára Gaia Júlia Caesara/Cézara. Ich zoznámenie bolo naozaj veľkolepé – Cézar pricestoval do Alexandrie, aby vyriešil spor ohľadom vládnutia  medzi Kleopatrou a Ptolemaiom. Na úvitanie dostal nádherný zrolovaný koberec, v ktorom sa ukrývala samotná Kleopatra a týmto trikom bol on nadšený. Kleopatru nesmierne obdivoval nielen pre jej krásu a osobité kúzlo, ale aj pre ctižiadostivosť a panovnícke schopnosti.

Kleopatra Cézara taktiež milovala a z ich vzťahu sa čoskoro narodil chlapec Ceasarion. Chcela si nakloniť rímsky ľud vzácnymi darmi, ale oni nechceli, aby jej syn raz vládol Rímu. Kleopatra sídlila v Ríme, žila s Cézarom de facto v manželskom zväzku (hoci mali obaja oficiálne iných partnerov) a ich syn  bol v roku 44 vymenovaný za spoluvládcu Egypta, čím si Cézar zabezpečil faktickú podriadenosť Egypta. Ako vieme, Cézara nepostihol príjemný osud a jeho odporcovia ho následne zabili. Tak sa skončila aj láska dvoch mocných panovníkov. 

Dodnes sa však vedú špekulácie, či bol ich vzťah naozaj úprimný. Nebol to iba nástroj na dosiahnutie moci alebo šikovná stratégia? Niektoré pramene hovoria o tom, že Cézar nemiloval nikoho tak ako svoju ženu, preto sa s ňou kvôli Kleopatre nikdy nerozviedol. Tá krásna Egypťanka predsa nebola Rimanka, a teda i napriek svojej moci a postaveniu zostávala v očiach Cézara podradnou. Mnohí historici tiež špekulujú, že to nebola práve okúzľujúca krása, vďaka ktorej sa Cézar do Kleopatry „zamiloval“, ale túžba po ovládnutí Egypta a jej príbuzenstvo s Alexandrom Veľkým, ktorého Cézar neskutočne obdivoval. Je na každom z nás, ku ktorej pravde sa prikloníme. 

Autorka: Dominika Šedivá

Zdroje: ancientegyptonline.co.uk 

Obrázky: ankhesen-mie.net, markville.ss.yrdsb.edu.on.ca

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.