Charizmatický politik II. – Alexander Dubček a jeho pád

V prvej polovici 60. rokov slovenská a česká spoločnosť zaznamenala vývojový posun. Začala však zaostávať za krajinami západnej Európy, za ich celkovým civilizačným vývojom, za zmenami v spôsobe života a v jeho kvalite. Spoločnosť bola netrpezlivá, plná nádejí a očakávaní. Alexander Dubček sa snažil zaviesť reformy, ktoré by smerovali k náprave systému. Počas Pražskej jari v roku 1968 jeho víziu potlačili ruské tanky. Nastalo obdobie normalizácie a ruskej okupácie po dobu celých 20 rokov (1968 – 1989).

Aj počas tejto doby Dubček kritizoval porušovanie ľudských práv a bol symbolom nádeje, že toto obdobie raz skončí. Po novembri 1989 boli Dubčekove preferencie stať sa prezidentom Československa veľmi vysoké. České Občianske fórum a slovenská Verejnosť proti násiliu však sledovali iné ciele. Neboli uznané návrhy, aby sa konalo referendum o osobe prezidenta. Na Federálnom zhromaždení bol hlasmi poslancov ešte z čias normalizácie za prezidenta zvolený Václav Havel. Ten nedodržal sľub, že v prvých slobodných voľbách v lete 1990 nebude kandidovať za prezidenta a uvoľní tak miesto Dubčekovi. Ten sa stal predsedom Federálneho parlamentu.

Dubčekova popularita bola napriek tomu stále veľká. Pociťoval ale prvé tlaky zo strany svojich neprajníkov. Počas normalizačných rokov bol kritizovaný, že sa snaží napomôcť obnove kapitalizmu, po roku 1989 bol obviňovaný z toho, že jeho úsilie smeruje k renesancii socializmu. Svoje politické úsilie venoval myšlienke zachovania spoločného štátu Čechov a Slovákov. Rozdelenie Česka a Slovenska prijímal bolestne, no uvedomoval si potrebu vzniku Slovenskej republiky.

dubcek

1. septembra 1992 vyletelo jeho služobné BMW z autostrády. Ťažko zraneného Dubčeka odviezli do nemocnice v Prahe, avšak jeho život sa už nepodarilo zachrániť. Príčiny autohavárie sa nikdy neobjasnili. Jeho smrť vyvoláva mnoho dohadov. Prečo havarované auto tak rýchlo zošrotovali? Kde sa stratila Dubčekova aktovka, v ktorej bol údajne zoznam mien zodpovedných za vpád ruských vojsk v jari 1968 do Československa? Prečo sa rozlúčky s Dubčekom nezúčastnil Václav Havel? Kto vlastne Nežnú revolúciu zorganizoval?

Veľké osobnosti slovenského národa neodchádzali zo sveta celkom dobrovoľne; Ľudovít Štúr zomrel na následky „náhodného“ zranenia na poľovačke; na lietadlo Milana Rastislava Štefánika sa strieľalo; Jozef Tiso odvisol na šibenici, aj keď nebol na zozname vojnových zločincov. No a pán Dubček zomrel pri autonehode…

Do politiky vniesol ľudské cnosti, hodnoty sociálnej spravodlivosti a humanizmu. Uprednostňoval etickú a mravnú dimenziu politiky, od čoho sa odvíjala jeho ľudská charizma. Aj napriek všetkým negatívnym tvrdeniam ohľadne osoby Alexandra Dubčeka ho prieskumy verejnej mienky označujú za jednu z najväčších osobností moderných dejín.

Autorka: Zuzana Zreláková 

Zdroj: alexander-dubcek-vskratke.info, Slovenské národné noviny, 2011

Obrázok: mzv.gov.sk

Comments

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.