Chlapík kúpil na blšáku keramickú nádobku starú 4000 rokov a používal ju ako držiak na zubné kefky

Kto to mohol vedieť? Táto keramická nádoba, ktorá sa predávala na blšom trhu, bola vyrobená približne 2000 rokov pred narodením Krista.

Nikdy neviete, čo nájdete na najbližšom blšáku. Môže to byť aj 4000 rokov stará keramika. Takú objavil človek v Anglicku, hoci na to prišiel až neskôr. Medzičasom ju používal ako držiak na zubné kefky.

Keramická nádobka ozdobená maľbou antilopy padla do oka ​​Karlovi Martinovi, keď sa flákal po blšáku. Kúpil ju spolu s ďalšou keramickou nádobkou, dokopy asi za 4 libry.

Martin sa pre Hansons Auctioneers, kde teraz pracuje, vyjadril, že sa mu hneď veľmi zapáčila. Keramiku tam aj dražia, v novembri tohto roka sa predávala za asi 80 libier.

Nádobka sa datuje do civilizácie okolo povodia rieky Indus, konkrétne Harappskej kultúry, ktorá prekvitala v severozápadných oblastiach južnej Ázie počas doby bronzovej. Jej vek určil James Brenchley, starožitník v spoločnosti Hansons Auctioneers. Povodie rieky Indus, popri starovekom Egypte a Mezopotámii, je jednou z troch kolísok civilizácií v Starom svete.

Nič z toho však zberateľ Martin v čase kúpi tejto keramickej nádoby ani len netušil. Nikto ho teda nemôže viniť za to, že z nádobky popíjal vodu pri umývaní zubov. Používal ju totiž v kúpeľni na uskladnenie zubnej pasty a zubnej kefky, dokonca na nádobke bolo niekoľko značiek od zubnej pasty…

O niekoľko rokov neskôr, keď pomáhal Brenchleyovi vykladať dodávku v aukčnom dome, si Martin všimol, že niektoré z keramík, ktoré idú na aukciu, vyzerajú podobne ako jeho držiak na kefky. Štýl maľby vyzeral úplne rovnako a taktiež sa podobali aj namaľované vyobrazenia.  

Brenchley jeho nádobku preskúmal a potvrdil, že ide o skutočný artefakt z Afganistanu z roku 1900 pred naším letopočtom.

To znamená, že nádobka kúpená na blšom trhu je stará okolo 4000 rokov, čiže bola vyrobená asi 2000 rokov pred narodením Krista. Ako sa dostala na blší trh, nikto netuší.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64247-pottery-made-before-jesus-flea-market.html

Obrázok: i.iheart.com/v3/re/new_assets/5c0ac283c1c4d7f22eea4178

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.