Čím vyniká Westminsterský palác?

Komplex, ktorý je už po niekoľko storočí centrom britskej politiky, vyzerá ako stredoveká stavba, ukrýva však v sebe mnohé pokrokové technológie viktoriánskej éry aj modernej doby. V dôsledku rekonštrukcie navyše prezrádza mnohé zo svojich tajomstiev.

Precízny hodinový systém a prepracovaná architektúra

Pôsobivý Westminsterský palác je sídlom britského parlamentu, pozostáva z vyše tisícky miestností a v dnešnej dobe v ňom prebieha rozsiahly rekonštrukčný projekt s cieľom obnoviť strechu, múry a bohato zdobený interiér budovy. Najznámejším prvkom paláca sú ikonické hodiny Big Ben, ktoré poháňa vyše 13 ton vážiaci zvon a ktorých prepracovaný mechanizmus je zárukou maximálnej presnosti.

V čase ich vzniku v roku 1854 mali byť hodiny najväčšie a najhlasnejšie na svete. Aby ich ručičky neposúval vietor, boli na ich výkyvné ramená umiestnené závažia dozerajúce na primeranú rýchlosť tikania hodín. Hodiny podliehajú napriek tomu pravidelnej kontrole, aby sa zabránilo ich nepresnosti pôsobením poveternostných vplyvov či teploty vzduchu. K tomu sa využívajú tak viktoriánske znalosti, ako aj moderná technológia. Zvonenie Big Benu sa šíri Londýnom so silou 118 decibelov, takýto hluk vykonáva vzlietajúce prúdové lietadlo.

V čase osadenia zvonu ho bolo počuť do vzdialenosti 10 km, dnes sa zvuk dostane maximálne na druhú stranu rieky Temža, vzhľadom na veľký hluk súčasného Londýna. Veža Elizabeth Tower, v ktorej sa zvon nachádza, je vyrobená z vyše milióna kameňov a tehál, vo svojom vnútri stráži zvony vážiace 22 ton a jej strechu pokrývajú železné škridle. Aby sa veža pod tak veľkou váhou neprepadla do mokrého piesku pod sebou, stojí na pevných betónových základoch s hrúbkou troch metrov.

Potreba ohňovzdornej štruktúry

Pôvodný Westminsterský palác bol komplexom stredovekých budov stojacich na brehu Temže takmer tisíc rokov. V roku 1834 ho však postihol ničivý požiar, ktorý spôsobil veľké škody. Jeho príčina nie je jasná, pravdepodobne však došlo k priestorovému vzplanutiu, ktoré vypukne veľmi rýchlo a pôsobením horľavých plynov v uzatvorenom priestore dôjde po dosiahnutí kritickej teploty k veľkému výbuchu. V tom čase síce jednotlivé budovy paláca boli postavené z kameňa, ich strechy však boli drevené a oheň ich rýchlo spálil. Keď sa plamene dostali pod kontrolu, už zničil celý komplex a britský parlament tak potreboval nové sídlo, ktoré by bolo odolnejšie voči požiaru.

Preto boli do výstavby novej podoby paláca zahrnuté viaceré protipožiarne prvky a nový stavebný materiál. Drevenú strechu nahradila kostra a škridle z liatiny, ktorá dokázala odolávať vysokým teplotám. Strechu tak tvorí vyše 7 tisíc liatinových škridiel, ktoré do seba vzájomne zapadajú a vytvárajú pevný celok. Pôsobením poveternostných vplyvov sa však postupom času poškodili a tak sú dnes jedna po druhej odmontované a opravované. Po ukončení celého procesu bude strecha schopná odolávať počasiu ďalších 80-100 rokov.

Význam paláca a jeho kuriozity

Na južnom konci paláca sa týči 98 m vysoká veža Victoria Tower, pod ktorej tehlami a kameňom sa tiež nachádza pevná železná kostra podopierajúca hmotnosť jednotlivých poschodí a prenášajúca záťaž z klenby do základov. Táto veža stráži vo svojom interiéri archív pozostávajúci zo 64 tisíc uznesení britského parlamentu datovaných až do 15. storočia. Jednotlivé uznesenia sú spísané na pergamenových zvitkoch a aby sa zachovali aj do budúcnosti, musí panovať v archíve primeraná teplota a vlhkosť vzduchu. Práve kvôli rozsiahlemu archívu bola veža vybudovaná v tak veľkej výške.

Reštaurátori sa okrem strechy paláca sústredia aj na jeho exteriér, na ktorom sa zachovali čierne fľaky zo znečisteného prostredia a uhlia, ktoré vo viktoriánskej dobe spaľovali okolité továrne. Tieto fľaky mení dážď na kyselinu, pôsobením ktorej sa kameň rozpadá a preto sú poškodené kamene nahradené odolnejším vápencom. Podobne sú v parlamente obnovované aj gotické dlaždice v podlahe, ktorých farby postupne vybledli

Interiér Westminsterského paláca kedysi vykurovali otvorené ohne a aby sa komplex nezaplnil dymom, bol v centre budovy vytvorený komín vo veži vedúci nad rušným hlavným vestibulom. Tento komín využíva inovatívny ventilačný systém, v rámci ktorého silný prievan tlačil dym von z budovy cez vežu. V súčasnosti sa síce už nepoužíva, je však dôkazom priekopníckeho projektu z viktoriánskej doby a prvkov, ktoré dokázali sídlo britského parlamentu udržať v chode až dodnes.

___________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Zničená minulost 4 – Tajemství Westminsterského paláce

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/75/Parliament_

at_Sunset.JPG/1024px-Parliament_at_Sunset.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.