Človek – lovec dinosaurov

Prvé dinosaury žili približne pred 225 miliónmi rokov, pričom v jure a kriede sa vyvíjali nové a nové druhy. Všetko išlo hladko, tieto tvory prosperovali a dominovali. Medzi dinosaurami boli aj obrovské zvieratá, ktoré sa rozšírili po celom svete. Ak ste dobrý pozorovateľ, tak je Vám jasné, že s týmito tvormi to asi nebude tak, ako sa to už roky učíme. Hovorilo sa o záhadnom vymretí, no oni približne pred 65 miliónmi rokov iba tak nezmizli.

Na rôznych miestach sveta objavujú archeológovia a paleontológovia vyryté obrázky dinosaurov. Spočiatku si mysleli, že ide o akési moderné kresby, no po preskúmaní prišli na to, že ide o veľmi staré maľby. Tajomnosť týmto umeleckým dielam dodávajú aj občasné nálezy kostí dinosaurov nájdené v ich blízkosti. Celé toto vrhá úplne iný pohľad na teórie týkajúce sa zmiznutia dinosaurov pred miliónmi rokov. 

Kameň nájdený v údolí Ica v P

Prehistorické piktogramy ukazujú, ako ľudia voľakedy lovili dinosaury. To by mohlo znamenať, že ľudia skutočne priložili ruku k dielu, a teda dopomohli k ich vyhladeniu. Ide o pomerne nový uhol pohľadu na danú vec. Mnohí historici a archeológovia to asi iba s ťažkosťou strávia a akceptujú. 

Samozrejme, viacero ľudí neverí tomu, že kresby, ktoré sa v jaskyniach objavili, sú skutočné.  Tvrdia, že nemusia predstavovať dinosaurov a človek nemôže za ich vyhynutie. Čo sa teda stalo s dinosaurami?

Jednou z teórií je, že za vymretím dinosaurov stála obrovská pandémia, ktorá mala vyhubiť väčšinu vtedajšej fauny. Vedci zatiaľ nenašli dôkazy, ktoré by dokazovali, že sa niečo také naozaj prihodilo.

Najuznávanejšia teória hovorí o katastrofe, ktorú spôsobilo obrovské vesmírne teleso pri svojom dopade na Zem. Iná divoká teória predkladá samozničenie. Počas dlhých miliónov rokov sa mali dinosaury vyvinúť do takých tvarov, že už neboli schopní ďalej prežiť.

Kresby z Kanady

Pokiaľ Vás história aspoň trochu zaujíma, iste Vás už neraz fascinovali radové nálezy malieb a sôch, ktoré autenticky zobrazujú podobu dinosaurov, aj keď ľudia žijúci v tom období nemali odkiaľ o týchto tvoroch vedieť. A čo obrovská ľudská stopa, ktorá je rovnako stará ako skamenená šľapaj dinosaura? Áno, istý čas sa to pokladalo za podvrh, no dnes vieme, že všetko je inak. Akési obrovské „monštrá“ sa spomínajú aj v samotnej Biblii a v neposlednom rade sú to príbehy o drakoch (obľúbené najmä v Číne), ktoré môžu mať výpovednú hodnotu

Je veľká škoda, že tieto ohromné tvory neprežili do dnešného dňa – predstava spolužitia moderných ľudí a niekoľkometrových živočíchov je fascinujúca. Možno raz, až sa nám podarí zostrojiť stroj času, zistíme, ako to naozaj bolo. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: creationists.org, icr.org, 6000years.org

Obrázky: 6000years.org

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.