Čo leží pod transylvánskym hradom, ktorý uväznil Drakulu?

Krvilačný Vlad Ţepeş mohol byť uväznený na tomto hrade v Transylvánii.

Historický sedmohradský hrad, ktorý mohol kedysi uväzniť aj Vlada Ţepeşa (Princa Narážača), pravdepodobnú inšpiráciu pre Draculu Brama Stokera, stojí dodnes. Ale čo leží pod ním?

Vzhľadom na stáročia, kedy sa prestavovalo a pristavovalo, neboli archeológovia presvedčení o tom, kde leží pôvodné jadro zámku.

Nový výskum s využitím radarových podzemných skenov pod nadzemnými štruktúrami odhaľuje to, čo sa deje pod impozantnou fasádou budovy. Zistenia boli prezentované 12. decembra na výročnom stretnutí Americkej geofyzikálnej únie.

Castelul Corvinilor, tiež známy ako Korvínov hrad, hrad Hunedoara alebo Huňádyho hrad, bol pôvodne pevnosťou postavenou v centrálnej Transylvánii (dnešné Rumunsko). Najstaršie kamenné časti tejto stavby sa datujú do 14. storočia a jeho premena z pevnosti na zámok prebiehala už v 15. storočí, o čom je presvedčená aj vedúca výskumníčka Isabel Morrisová, pracujúca na Katedre civilného a environmentálneho inžinierstva na Princetonskej univerzite v New Jersey.

V 15. storočí bol údajne v hrade Corvin uväznený krvilačný despota Vladislav III. Knieža Valašské, známy ako Vlad Nabodávač/Napichávač/Narážač. Uväznil ho maďarský vládca Ján Huňady (Ioan de Hunedoara), ktorý dohliadal aj na prvú expanziu hradu. Ďalšie dve rozšírenia hradu sa robili v 17. a 19. storočí, čím nasledovali Huňadyho úsilie. V dôsledku toho je budova zmesou prístavieb z rôznych období. Bola tiež predmetom mnohých výkopov, mapy tejto lokality sú však nekonzistentné a väčšina archeologických záznamov chýba, čo dnes predstavuje výzvu pre vedcov, ktorí hrad skúmajú. Z tohto dôvodu sa nový tím rozhodol pre svoje prieskumy použiť práve radar prenikajúci do zeme (GPR).

Práve tieto skenovania pomohli výskumníkom identifikovať administratívny komplex postavený v 17. storočí. Je dôležité posunúť sa vo výskume vpred, aby sa zachovalo toto vzrušujúce historické miesto. Už zrekonštruované miestnosti v hlbinách zámku zahŕňajú mučiareň s modelom nešťastnej obete zviazanej a zavesenej zo stropu, ale nie je známe, či sa v nejakej zastrčenej komore niekedy ocitol aj sám neslávne známy Vlad Ţepeş.  

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64301-transylvania-dracula-castle-radar-scans.html

Obrázok: st.violity.com/auction/uncos-images/18/295e893392713b3f1f226a16121afd55.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.