Čo má spoločné škótsky hrad Stirling s kráľom Artušom?

Škótsky hrad Stirling zohral významnú úlohu pri bojoch za nezávislosť Škótska a dáva sa do súvislosti s postavou hrdinu Williama Wallacea aj legendárneho kráľa Artuša. Prečítajte si o objavoch z hradu, ktorý formoval škótsku históriu a identitu.

Prečo nás Stirling neprestáva fascinovať

Majestátny hrad Stirling postavený na obrovskom sopečnom brale sa vypína do výšky nad rovnomenným škótskym mestečkom. Patrí mu pevné miesto v škótskej histórii, pričom sa k nemu viažu rozličné legendy a príbehy. Slúžil ako hrad aj pevnosť zároveň a v jeho blízkosti sa odohrali veľkolepé bitky z čias vojen za nezávislosť Škótska. Pri bojoch o hrad položili život mnohí vojaci, tak na škótskej, ako aj anglickej strane.

Dnešná podoba hradu pochádza z obdobia neskorého stredoveku, vzhľad ktorý mal počas vojen za nezávislosť sa až do súčasnosti nezachoval. Prvé škótske hrady boli jednoduchými drevenými stavbami s hlbokými základmi vo vyvýšeninách. Masívne bralo pod Stirlingom však podobnú stavbu neumožnilo, a preto sa výstavba hradu musela prispôsobiť miestnym geologickým podmienkam.

Výskum v odľahlej časti hradného komplexu odhalil, že hrad bol vo svojich počiatkoch malou pevnosťou využívajúcou vyvýšenú polohu pre zisk dominancie nad okolitou krajinou. Stirling bol symbolom moci svojho majiteľa s kľúčovou polohou hradieb a veľkolepou vstupnou bránou, na ktorej povrchu dodnes vidieť znaky po bojoch. Skenovanie hradieb laserom ukázalo, že pod hrubými základmi sa nachádza ešte staršia stavba, pričom stavanie na už existujúcich základoch malo zrejme hradu zaručiť väčšiu stabilitu.

Význam kráľ Artuša pre škótskych kráľov

Podľa lokálnych mýtov korene hradu Stirling siahajú až do čias legendárneho kráľa Artuša. V údolí pod hradom stojí záhadné miesto zvané Kráľovský uzol a práve tu mal kedysi stáť Okrúhly stôl kráľa Artuša a jeho rytierov. V lokalite boli objavené záhadné priekopy považované za súčasť starodávneho rituálneho miesta, v ktorého strede stál kruh z kameňov. Pri ňom sa nachádzala tiež plocha určená pre súboje a ako je známe, v súvislosti s rytiermi sa často spomínajú turnaje.

Plochu pre turnaje dal však postaviť počiatkom 16. storočia až Jakub IV. (1473-1513), považovaný za jedného z najvýznamnejších škótskych kráľov. Jakub obľuboval rytierske turnaje aj príbehy o kráľovi Artušovi, pridal hradu Stirling na pompéznosti a zmenil ráz okolitej krajiny.  V jeho diele neskôr pokračoval jeho syn a následník, kráľ Jakub V. (1512-1542). Škótski králi tak pod Stirlingom organizovali turnaje s artušovskou tematikou a symbolika bájneho kráľa im slúžila ako politická zbraň.

Vládcovia Škótska boli na maľbách zobrazovaní v spoločnosti mýtických hrdinov a veľkých historických postáv, ako napríklad Julia Caesara. Tým chceli škótski králi potvrdiť svoj nárok na trón a ukázať prepojenie a podobnosť s významnými osobnosťami dejín. Popularizovali myšlienku, podľa ktorej bol Stirling v skutočnosti fiktívnym hradom z legiend o kráľovi Artušovi. Považovali sa za jeho potomkov a jeho meno zvykli dávať svojim synom. To naznačuje, že Artuš bol v tom čase vnímaný nie ako anglická, ale britská osobnosť, majúca pre Škótov podobný význam ako pre Angličanov.

Dedičstvo Williama Wallacea

Artuš je symbolom britskej jednoty a jeho obľuba v Škótsku tak mohla naznačovať, že škótski králi mali nárok na anglický trón. Jeho postava bola používaná aj v čase bojov za škótsku nezávislosť a slobodu, ktorej symbolom je práve hrad Stirling. Na jeho protiľahlom vrchu stojí dnes veža zvaná Wallaceov monument, pripomínajúca škótskeho národného hrdinu Williama Wallacea (1270-1305), ktorý tu viedol boje proti Angličanom.

Pamätník stojí na pozostatkoch dávneho kamenného hradiska, ktoré zničil oheň v priebehu 6. alebo 7. storočia. Násilný pád pevnosti sa časovo zhoduje s prvou zmienkou o kráľovi Artušovi v hrdinskej básni napísanej okolo roku 600. Miestni obyvatelia sa stotožňovali s Artušom ako symbolom rezistencie, ktorej dedičom sa neskôr stal Wallaccea. Okolitá krajina formovala škótsku identitu a hoci Stirling zrejme nemôžeme označiť za Artušov hrad, je možné, že násilie, ku ktorému tu došlo, malo vplyv na rozvoj artušovských legiend. 

V hradných útrobách je tiež dodnes strážený impozantný meč, s ktorým mal Wallacea pri Stirlingu bojovať a ktorý je považovaný za ekvivalent pre Excalibur. Historici sa však domnievajú, že meč je príliš veľký, aby bol použiteľný v boji a v skutočnosti bol vykovaný z viacerých historických mečov. Škótsky kráľ Jakub IV. bol však presvedčený o autenticite meča, ktorý sa tak stal ďalším symbolom odporu Škótska voči Anglicku.

_____________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Zničená minulost 2 6 – Hledání hradu krále Artuše

Obrázok: visitscotland.com/wsimgs/Stirling%20Castle%20cd.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.