Čo sa stalo so zločincami, ktorí ukradli vzácne knihy? Vyšetruje sa to…

Zlodeji ukradli knihy napísané Isaacom Newtonom, Leonardom da Vinci, Kopernikom a Galileom Galilei.

Traja zlodeji, ktorí pred viac ako rokom ukradli 160 vzácnych kníh, a to tak, že zlaňovali zo strešných okien v londýnskom sklade, neboli doteraz zadržaní políciou a zanechali za sebou len množstvo nezodpovedaných otázok.  

Niekedy medzi 29. a 30. januárom 2017 vyvŕtali traja zlodeji otvory do strešných okien skladu, pričom následne zlaňovali do hĺbky 12 metrov, čím sa vyhli alarmom z pohybových senzorov. Knihy, ktoré ukradli, obsahovali zväzky napísané Isaacom Newtonom, Leonardom da Vinci, Mikulášom Kopernikom a Galileom Galilei. Odborníci odhadli celkovú hodnotu 160 kníh na približne 2,5 milióna dolárov.

Po tomto výkone ich svetové médiá začali nazývať zlodeji „Mission Impossible“ podľa filmov s týmto názvom, pretože v jednom z nich použila hlavná postava Ethan Hunt (hral ho Tom Cruise) rovnakú techniku ​​na vstup do zabezpečených budov.

Viac ako rok po krádeži sa prípadom stále zaoberajú viacerí odborníci, aby zistili, či niektorí zo zlodejov nejako neodhalí svoju identitu, alebo či sa náhodou niekde knihy znovu neobjavia. Zdá sa však, že zlodeji (podobne ako filmová postava) odviedli skvelú prácu, aby zatajili svoje identity a umiestnenie kníh. Zanechali za sebou  len sériu nezodpovedaných otázok.  

Tma tmúca

Hovorca Scotland Yardu, riaditeľ londýnskej Metropolitnej polície, sa vyjadril, že stále nemá podozrivé osoby, ba ani informácie o tom, kde sa knihy nachádzajú, ale pokračujú vo vyšetrovaní.

Obchodník so vzácnymi knihami, Alessandro Meda Riquier, ktorý vlastnil 51 ukradnutých kníh, nemá taktiež žiadne informácie o podozrivých alebo o umiestnení kníh. Jediné, čo dokáže povedať je, že sa po všetkých knihách naďalej pátra.  

Na pozore sú stále aj ostatní obchodníci so vzácnymi knihami, ktorí čakajú, či sa im niekto nepokúsi niektorú z neprávom získaných kníh predať. Tim Bryars, obchodník so starožitnými mapami a knihami, ktorý je aj hovorcom Združenia starožitných kníhkupcov, sa nechal počuť, že by pre zlodejov bolo veľmi ťažké opäť knihy uviesť na trh.

Podľa Bryarových poznatkov zlodeji neodcudzili žiadne iné vzácne knihy. Išlo o naozaj nezvyčajnú lúpež, ktorá sa nedá nijak spojiť so žiadnou inou podobnou lúpežou.  

Iní odborníci sa však domnievajú, že zlodeji mohli získať prax v krádeži vzácnych kníh ešte predtým, ako uskutočnili túto „Mission Impossible“ lúpež. Chris Marinello, generálny riaditeľ a zakladateľ Art Recovery International, verí, že nešlo o prví zločin týchto páchateľov. Je si úplne istý, že toho na rováši budú mať viac.  

Po krádeži vyšetrovatelia špekulovali, že mohlo ísť aj o zákazku pre nejakého zberateľa, ktorý vôbec nemal v pláne knihy ďalej predávať, ale chcel si ich len zaradiť do svojej súkromnej zbierky. Ak však takýto zberateľ existuje, darí sa mu naďalej skrývať svoju identitu a umiestnenie týchto vzácnych kníh.

Ak zločincov nechytia, nepôjde o prvú masívnu krádež historických predmetov, ktorej aktéri by ostali na slobode a nepotrestaní. V roku 1990 zlodeji ukradli 13 obrazov v celkovej hodnote 500 miliónov dolárov z Isabella Stewart Gardner Museum v Bostone. Obrazy sa už nikdy nikde neobjavili a totožnosť zlodejov stále nie je známa. Predtým, ako zlaňovali do múzea, sa zlodeji prezliekli za policajtov a zviazali stráže. Múzeum však stále dúfa, že sa jedného dňa obrazy znovu objavia.  

_______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62681-mission-impossible-rare-book-thieves.html

Obrázok: corneliskiliaan.be/wp-content/uploads/sites/154/2016/07/bnatsoft.com1461221610031.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.