Čo sme dnes pre vás vybrali z našej knižnice?

ERRATA od Petra Gettinga (Artis Omnis, 2014) je na pohľad aj omak útla knižočka. No aj po zbežnom nahliadnutí je jasné, že je plná myšlienok. A nie hocijakých. Autor si na mušku berie rôzne všeobecne známe pravdy, mýty či legendy. A to ako historické, tak aj súčasné, pričom podsúva čitateľovi iný uhol pohľadu. Uhol, ktorý ho prinúti čítať ďalej. Rozmýšľať, polemizovať, obracať známu pravdu zo všetkých strán a nachádzať iné možnosti interpretácie toho, čo sa udialo, či ako sa to udialo.

Osobne sa mi najviac páčila poviedka (v prípade tejto zbierky ide skôr o rôzne zamyslenia) o Sizyfovskom údele. Všeobecne sa tak označuje nezmyselná činnosť, ktorú musíme z nejakého dôvodu vykonávať. Ale autor to vidí inak. Sizyfos tlačením balvanu do kopca naberá na sile, fyzickej zdatnosti a taktiež má mnoho času premýšľať. Zároveň platia fyzikálne zákony a keď toľkokrát vytrepe ten balvan do určitej výšky, kopček sa vždy o niečo viac utlačí k zemi a čím častejšie bude túto činnosť opakovať, tým skôr sa kopček zarovná. A misia bude splnená.

Kniha zaujme obsahom, je príjemne satiricky ladená a naozaj podporuje „vlastný osobnostný rozvoj“ čitateľa, lebo odrazu uvidí súvislosti aj tam, kde ich nikdy predtým nevidel. To garantujem. Autor je zároveň neskutočne sčítaný, všetky svoje zamyslenia podkladá odkazmi na jednotlivé diela, čo ešte zvyšuje autenticitu a vierohodnosť jeho interpretácií. A je aj vtipný. Tak svojsky vtipný, no vtipný.

Tiež názov diela je veľmi výstižne zvolený, ERRATA je totižto akási pripomienka chýb v tlačenej literatúre, väčšinou sa vyskytujúca ako lístok s vypísanou chybou a aj označením strany, kde sa chyba v texte nachádza. Tento papierik sa vkladá do knihy. Tak aj túto knihu – Erratu – môžeme vložiť do vlastnej knižnice a považovať ju za pripomienkovač chýb v nej…

___________

Knihu hodnotí: Zuzana Zreláková

Obrázky: artisomnis.sk/wp-content/uploads/2016/12/Errata.png

chroniclebooks.com/blog/wp-content/uploads/Perfumes-that-smell-like-old-books.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.