Čo šnupali naše prastaré mamy?

Po 1. svetovej vojne, a teda v roku 1918 sa Európou šírila všeobecná depresia. Ľudia zasiahnutí touto katastrofou boli fyzicky aj psychicky unavení a nastal tzv. „hlad po radosti“. To vytvorilo v Československu perfektné podmienky pre rozmach lieku na tento smútok. Za čias 1. republiky bolo Československo krajinou kokaínu.

co snupali nase stare mamy

V lekárni ste mohli dostať za 12 korún predpis na kokaín. Vyrábaný bol hlavne v Nemecku, pretože tam bol legálny a v malom množstve sa vyrábal aj v mladej ČSR. Polícia proti tomu nemala ako bojovať, keďže jeho vlastnenie bolo považované iba za priestupok. Keď si myslíte, že jeho užívanie bolo rozšírené iba v pražskej smotánke, medzi umelcami alebo hercami, mýlite sa. Pozvanie na „čiaru“ bolo v baroch asi také bežne, ako je teraz pozvanie na pohárik. Ponúkali ho barmani a patrilo k štandardu večerného života. Keď nič iné, aspoň to vyskúšať. Jeho popularitu medzi plebiscitom opisuje aj česká ľudová pesnička:

 „Kdo nešňupe dneska hlínu, ten holduje kokainu…

Množstvo celosvetových obchodníkov s drogami sa ukrývalo práve v Československu. Naša legislatíva, ktorá klasifikovala obchod s drogami len ako priestupok, nedovoľovala vydávanie týchto zločincov do zahraničia. Takto to pokračovalo až do roku 1939, kedy boli následkom vojny  zastavené všetky obchodné cesty a nedostatok surovín odsúdil tento obchod na zánik.

Autor: Ján Štiffel 

Zdroj: zena.atlas.sk, primar.sme.sk

Foto: openiazoch.zoznam.sk, nytimes.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.