Čo ukrýva pravoslávny chrám v obci Osadné

Po múzeu v Zemplínskych Hámroch si predstavíme ďalšiu zaujímavú pamätihodnosť z okresu Snina. Je ňou pravoslávny chrám v obci Osadné, ktorého súčasťou je aj krypta s pozostatkami vojakov 1. svetovej vojny.

Malebná obec Osadné sa nachádza 19 kilometrov severne od okresného mesta. Pod súčasným názvom je známa od roku 1948, dovtedy používala názov Telepovce. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1212.

Keďže Osadné patrí do Sninského okresu, tak aj ním sa počas 1. svetovej vojny prehnal východný front (okrem okresu Snina obsadila ruská armáda aj okres Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Stropkov a Svidník (zdroj: valka.cz/12330-Vychodny-front-a-boje-v-Karpatoch-1914-). Po skončení vojny sa telá padlých nachádzali po celom okolí (lesy, polia).

Farár Alexander Cuglevič (podieľal sa tiež na obnovení pravoslávnej viery v obci Osadné) presadil výstavbu nového chrámu. Jeho súčasťou bola aj krytpa, kde nakoniec umiestnili pozostatky vojakov (z obce a blízkeho okolia). S výstavbou pomohla i Nadežda Kramářová, manželka československého premiéra. Finančnou čiastkou prispel tiež prezident T. G. Masaryk. Chrám bol vysvätený v roku 1930.

Krypta bola na dlhý čas zabudnutá. Za pôsobenia farára Mikuláša Petrovku bola síce sprístupnená, ale zub času zanechal na nej svoju stopu. Hrozilo jej zrútenie. Nakoniec, vďaka úsiliu miestneho farára Petra Soroku, ale aj za pomoci Veľvyslanectva Ruskej federácie, sa v roku 2003 začala oprava a v roku 2005 bola krypta posvätená. Odvtedy je jednou z turistických atrakcií tejto obce a navštívilo ju už mnoho turistov zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, blízkeho Poľska, no napríklad i Nemecka. Okrem nej sa oplatí vidieť vnútornú výzdobu chrámu. Samozrejmosťou je i možnosť zakúpiť si suveníry s danou tematikou (magnetky, tričká a podobne).

Ak vás tento článok zaujal, na tomto linku sa dozviete bližšie info.

______

Autor: Tomáš Karľa

Obrázky: David Karľa

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.