Conterganova aféra


V histórii medicíny sa tak, ako aj pri iných ľudských činnostiach, stalo veľa omylov a katastrof. Jedným z takých bol aj liek Contergan, ktorý spôsobil tzv. Conterganovu aféru.

conterganZákladný popis lieku

Liek uviedla na trh v roku 1958 nemecká firma Chemie-Grünenthal. Jeho účinnou látkou bolo liečivo talidomid. Určený bol na liečbu nespavosti, no ale začal sa používať aj proti tehotenskej nevoľnosti a podobne. Predával sa bez receptu.

Problémy

Pred uvedením lieku samozrejme prebehlo niekoľko testov na zvieratách a dobrovoľníkoch, no netestovalo sa na tehotných ženách. Postupne sa začali ženám, ktoré tento liek užívali počas tehotenstva rodiť deti s tzv. malformáciami končatín a neskôr aj so znetvoreniami ako rozštepy pier, očnými malformáciami a podobne. Tieto problémy hlásilo veľa krajín (Španielsko, Švédsko, Austrália a podobne).

Jedným z prvých ľudí, čo poukázali na súvislosť daných deformácii s týmto liekom, bol austrálsky doktor William McBirde. Spracoval o tom článok a poslal ho do tamojšieho časopisu, no ten ho odmietol uverejniť.  No ako prípady pribúdali, tak výrobca začiatkom 60-tych  rokov tento liek nakoniec stiahol z predaja. Štatistika bola hrozivá. Liek dokopy ublížil asi 10.000 deťom a mnohé z nich zomreli.

deti zasiahnute liekom

Návrat lieku?

Ako sa dalo očakávať, po stiahnutí prišli na rad súdne žaloby. Proces skončil v roku 1970 tým, že výrobca zaplatil vysoké odškodné (100 miliónov vtedajších mariek). V Švédsku bolo obetiam v roku 2004 na základe rozhodnutia vlády priznané odškodné v sume 500.000 korún. Niektoré príbehy ľudí, ktorým daný liek ublížil, vyšli v roku 2007 v knižnej podobe.  Mnohé krajiny taktiež sprísnili svoje zákony o kontrole liečiv.

No v súčasnosti sa začína uvažovať o obnovení predaja daného preparátu. Nové testy zistili výborné výsledky v liečbe pridružených porúch v súvislosti s rakovinou a napríklad aj pri lepre. Nuž, pýtam sa, kam sa to zase rútime?

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. Najväčšie omyly ľudstva (Pere Romanillos), ISBN 978-80-07-01982-9

2. http://www.zzz.sk/?clanok=12894

3. http://www.apotheka.sk/article/285/50-vyrocie-conterganovej-afery

4. http://korzar.sme.sk/c/6037558/tisice-zmrzacenych-deti-boli-obetami-otrasnej-afery-contergan.html

Obrázok: valasz.hu

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.