David Livingstone – biely misionár v „čiernom svete“

david livingstoneDavid Livingstone sa narodil 19. marca 1813 v robotníckej rodine v Blantyre (Škótsko), a to ako druhý zo siedmich detí. Rodina sa delila o izbu v panelovom dome, ktorý bol vo vlastníctve mlyna spoločnosti, kde Livingstone začal pracovať už ako desaťročný. Čítať a písať ho učil otec a okrem školskej dochádzky vo večerných hodinách, ktoré spoločnosť poskytovala, učil sa tiež latinčinu. Neskôr  strávil rok v londýnskej misijnej spoločnosti v Chipping Ongar v Essexe. Do Londýna sa presťahoval v roku 1840, kde dokončil štúdium medicíny (na britskej zahraničnej lekárskej fakulte v Aldersgate Street) a na konci roka sa habilitoval ako licenciát fakulty lekárov a chirurgov v Glasgow. V rovnakom čase bol tiež vysvätený za misionára v Londýne a v decembri odplával do Južnej Afriky.

V marci 1841, vo veku 28 rokov, dorazil do Kapského Mesta. Zistil, že niektorí misionári slúžia iba medzi belochmi. Jeho túžbou bolo preniknúť na sever, kde boli územia ešte nedotknuté evanjeliom. V septembri 1841 on, jeho spolumisionár a ďalší dvaja rodení Afričania zahájili výpravu na nákladnom povoze na severovýchod.

Livingstone sa naučil miestny dialekt (Bakwain), ale ako mnoho misionárov, aj on sa stretával s mnohými problémami v komunikácii. Po nejakom čase zistil, že slovo, ktoré používal pre lásku, znamenalo v miestnom jazyku „sexuálnu túžbu“ a slovíčko, ktoré používal pre hriech, znamenalo „kravský hnoj„, pokiaľ bol použitý zlý tón.afrika a livingstone

Oženil sa a spolu so svojou manželkou mali sedem detí. Dcéra Elizabeth zomrela po mesiaci života na následky dýchacích problémov. Livingstone bol odlúčený od svojej ženy na štyri roky, kedy sa vrátila do Škótska kvôli vzdelaniu pre deti. Neskôr boli znova odlúčení na ďalšie štyri roky. Svoju dcéru Annu Máriu nevidel do jej šiestich rokov. V apríli 1862 chytila Livingstonova milovaná žena riečnu horúčku a po šiestich dňoch zomrela, mala 41 rokov. Davidovi to zlomilo srdce.

Livingstone behom 32 rokov na misijnom poli „chodil, plazil sa, šplhal, brodil sa, plavil sa a viezol sa“ cez 40.000 míľ naprieč drsným územiam v Afrike, ktorá bola známa aj ako „hrob bieleho muža“. Brávali si so sebou bločky a kreslili mapy. Každému Afričanovi rozprával dobrú správu o Ježišovi Kristovi.

David Livingstone zomrel 13. apríla 1873, no do pamäte ľudí sa navždy zapísal ako veľký misionár. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: bbc.co.uk

Obrázky: universitystory.gla.ac.uk, historytoday.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.