Deti druhej svetovej vojny

Čitateľom magazínu Magistra História chcem dnes predstaviť ďalší dokumentárny film s tematikou 2. svetovej vojny, ktorý vznikol v roku 2011 v Nemecku. Možno ste už Děti druhé světové války (orig. The children´s odyssey) videli, no ak nie, odporúčam pozrieť. Ide o príbeh niekoľkých židovských detí (Josef Rosenbaum, Lydia Mamer, Avraham Nencel, Rachel Steinberg). Niektoré z nich boli poľsko-židovskými emigrantmi z Nemecka. Film vykladá ich neľahký osud. Po prepadnutí Poľska nacistami sa snažili dostať na východ, keďže v sovietskej zóne očakávali znesiteľnejšie podmienky.

detska odysea

Ukázalo sa ale, že ani tam to nebude jednoduché. Na začiatku vojny ich totiž Stalin považoval za nepriateľov. Boli deportovaní do tamojších pracovných táborov a detských väzení. Keďže tam panovali neľudské podmienky (nedostatok jedla, hygieny a podobne), mnohí zomreli. Neskôr, po zmene sovietskej politiky a po odštartovaní operácie Barbarossa, začala vznikať poľská armáda v ZSSR. Zložitým procesom bol židovským deťom postupne umožnený odchod (najskôr do Teheránu a potom do zasľúbenej Palestíny).

Na tomto spracovaní by som chcel oceniť hlavne to, že ide o príbehy, ktoré neboli ešte nikde zverejnené. Upozorňujem, že mnohé scény chytia za srdce, citlivejšie povahy by preto mali sledovanie tohto filmu dobre zvážiť. Inak ide o zaujímavé a prínosné dielo. 

__________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázokzdf-enterprises.de/sites/default/files/catalogue/

posterframes/Hitlers_Kinder_DPG.jpg.crop_display.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.