Dielo Hunov? Staroveké kamenné pomníky objavili pozdĺž Kaspického mora

Masívne kamenné konštrukcie, staré až 1500 rokov, boli objavené pozdĺž Kaspického mora.

Masívny (až 1500 rokov starý) kamenný komplex, ktorý bol pravdepodobne postavený nomádskymi kmeňmi, bol objavený pri východnom pobreží Kaspického mora v Kazachstane.

Komplex obsahuje početné kamenné štruktúry, ktoré sa tiahnu na rozlohe cez 300 akrov (120 ha) pôdy, čo zodpovedá viac ako 200 americkým futbalovým ihriskám. Tento objav publikovali nedávno archeológovia v Časopise starovekých civilizácií od Skythie po Sibír.

Po podrobnom preskúmaní oblasti bolo identifikovaných niekoľko druhov kamenných štruktúr. Výkopy vedie archeológ Andrey Astafiev z Mangistaus State Historical and Cultural Reserve a Evgenii Bogdanov z Ruskej akadémie vied sibírskeho ministerstva Ústavu archeológie a etnografie. Najmenšie kamenné stavby majú len 4×4 metra a najväčšie až 34×24 metra. 

Tieto štruktúry sú vyrobené z kamenných dosiek vložených kolmo do zeme. Niektoré z týchto kameňov, ktoré trochu pripomínajú slávny Stonehenge, disponujú rezbami zbraní a rôznych tvorov, ktoré sú do nich vyleptané.

Jedným z najpozoruhodnejších nálezov je pozostatok sedla, vyrobeného čiastočne zo striebra a pokrytého vyobrazeniami diviakov, jeleňov a iných šeliem, pravdepodobne levov. Obrazce boli leptané v reliéfe, trčia zo strieborného pozadia.

Objavenie kamenného komplexu

V roku 2010 robil muž menom F. Akhmadulin z mestečka Aktau prieskum pomocou detektora kovu v Altÿnkazgan, ktorý sa nachádza na polostrove Mangÿshlak pri východnom pobreží Kaspického mora, a našiel časti strieborného sedla a ďalších artefaktov. Akhmadulin priniesol artefakty Astafievovi, ktorý pracuje v Aktau. 

Väčšina tohto územia je pokrytá nehostinnou púšťou. Avšak Astafiev zistil, že v miestach, kde ho priviedol Akhmadulin, sa nachádzajú pozostatky doposiaľ neobjaveného 120 hektárového kamenného komplexu. Akhmadulin našiel artefakty práve v jednej z týchto kamenných stavieb.

Bohužiaľ, sociálno-ekonomická situácia v regióne bola (a stále je) príliš komplikovaná na to, aby sa okamžite začalo s výkopovými prácami, a preto sa výkopy rozbehli až v roku 2014, kedy archeológovia vyhĺbili štruktúry kameňa, v ktorých Akhmadulin našiel sedlo. Objavili tam taktiež niekoľko ďalších pozostatkov zo sedlovej časti, a niekoľko iných artefaktov, vrátane dvoch bronzových predmetov, ktoré , ako sa neskôr ukázalo, sú pozostatky biča.

Kto vlastnil toto sedlo?

Archeológogvia však pripomínajú, že je potrebné spraviť ešte veľa práce, aby mohli vykopať a študovať pozostatky celého kamenného komplexu. Určité funkcie stavby a formálne detaily objavu na Altÿnkazgan im umožňujú predpokladať, že ide o pozostatky nomádskych kmeňov.

Dizajn a dekorácie na striebornom sedle pomohli datovať ho do doby, kedy sa rozpadala Rímska ríša a po celej Európe a Ázii kočovali Húni. Húni si pridružili aj niekoľko iných etnických skupín, ktoré spolu s nimi začali kočovať po euroázijských stepiach, a opustili tak svoje predchádzajúce vlasti.  

Majiteľom sedla bola pravdepodobne osoba značne bohatá a mocná, pretože na striebornom sedle nad hlavami predátorov archeológovia našli symboly nazývané „tamgas“, čo môže byť „údaj o výsadnom postavení vlastníka sedla“. Tieto znaky môžu byť tiež odkazom príslušenstva ku klanu, ku ktorému patril aj jeho majiteľ.  

Nie je síce zatiaľ celkom jasné, prečo bolo strieborné sedlo umiestnené v kamennej štruktúre, no pravdepodobne bolo vytvorené pre rituálne účely alebo ako obetný dar. Pod jednou kamennou štruktúrou sa našli aj pozostatky jednej kostry; avšak táto sa datuje až do storočia po striebornom sedle.  

Výskum stále pokračuje a Bogdanov plánuje spolu so svojim tímom vydať knihu o výskume strieborného sedla v roku 2017. Taktiež dúfa, že toto nové miesto dostane do povedomia verejnosti a jedného dňa vznikne film o archeologických vykopávkach na Mangÿshlaku, o starovekých civilizáciách a jeho moderných obyvateľoch.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/56855-ancient-stone-monuments-discovered-along-caspian.html

Obrázok: media.mnn.com/assets/images/2016/11/massive-stone-complex-1.jpg.653x0_q80_crop-smart.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.