Diova socha v Olympii

Opäť je tu čas, aby sme pokračovali v našej prehliadke divov sveta podľa Antipatrovho zoznamu. Na štvrtom mieste sa nachádzala slávna Diova socha v Olympii.

Základné fakty o Olympii

Olympia bola dôležité náboženské stredisko v Grécku. Rozprestierala sa na západnej strane polostrova Peloponéz a predstavovala jedno z najposvätnejších miest Grékov. Zo slávnosti, ktoré sa konali na počesť najvyššieho z bohov – Dia, sa pravdepodobne zrodili aj známe olympijské hry. Prvýkrát sa konali v roku 776 p. n. l. a potom, až do ich zákazu, sa usporadúvali každé štyri roky. Tradíciou bolo, že počas ich konania museli byť prerušené všetky vojny.

Diov chrám

V rokoch 466 až 455 p. n. l. sa z rozhodnutia obyvateľov Olympie začal pre Dia stavať chrám . Postavený bol z kamenných kvádrov, ktoré obklopovali mohutné stĺpy v dórskom slohu. Na ne sa použil vápenec a strechu tvorili mramorové škridle. Dlhý čas ale nemal dôstojnú Diovu sochu. Jej zhotovením bol poverený sochár menom Feidias. Pochádzal z Atén a už predtým vytvoril dve sochy bohyne Atény (bohužiaľ, do dnešných čias sa ani jedna nezachovala).

Diova Socha

Feidias na nej pracoval osem rokov. S robotníkmi najprv postavil drevenú kostru. Potom na ňu pridával kúsky slonoviny (z nich vytvoril takpovediac kožu Diovho tela). Odev a vlasy vytvoril zo zlata. V prepočte na našu menu by dnes hodnota použitého zlata dosahovala astronomických 136.942.675 eur. Trón bol postavený z ebenového dreva a ozdobený drahokamami. Hotová socha merala 13 metrov. Keďže bol Zeus zobrazený veľmi realisticky, verilo sa, že samotný Feidias ho skutočne videl.

Postupný zánik diela

Dielo stalo neporušené asi 800 rokov. Dokázalo ohromiť aj rímskeho cisára Caligulu, ktorý prikázal, aby bolo presťahované do Ríma. Legenda ale hovorí, že keď ju chceli naložiť, tak socha vydala desivý smiech  a najatí robotníci utiekli. Krátko po nástupe kresťanstva boli olympijské hry zakázané (391) a to postupne znamenalo aj zánik gréckych chrámov.

Samotnú sochu v roku 394 n. l. previezli do Konštantínopolu, kde ju podľa všetkého zničil oheň. Taktiež zanikla aj samotná Olympia (niekoľkokrát ju postihli zemetrasenia a záplavy).

Olympia dnes

Napriek tomu, že sú z nej už len ruiny, stále priťahuje množstvo ľudí. Ide o miesto, kde sa počas konania olympijských hier zapaľuje olympijský oheň. Zaujímavosťou je, že v roku 2004 sa súťaž vo vrhu guľou uskutočnila (symbolicky) na tamojšom štadióne.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. 7 Divů Světa (Reg Cox, Neil Morris; ISBN 80-7176-541-4)

2. http://www.destinacie.sk/kaleidoskop/divy/kal_divy_plocha_zeus.html

3. http://referaty.atlas.sk/vseobecne-humanitne/dejepis/9306/diova-socha-v-olympii

4. http://dromedar.topky.sk/cl/1000128/1316706/Olympia—miesto–kde-sa-zapaluje-olympijsky-ohen

Obrázky: citypictures.org, ancientpeoples.tumblr.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.