Dlho stratená loď z druhej svetovej vojny nájdená na dne Tichého oceánu

Po týždňoch strávených prieskumom časti oceánu o veľkosti Houstonu zbadali historici konečne na tichomorskom dne, na palube výskumnej lode Petrel, trosky lode z druhej svetovej vojny.

Vrak lode Kaga

Japonské plavidlo, vlajková loď Kaga, sa potopilo 4. júna 1942 počas bitky o Midway, ktorá znamenala americké víťazstvo a zároveň priniesla významný zlom vo vojne.

Historik Naval History and Heritage Command in Washington, D.C. Frank Thompson vraví, že je skľučujúce sledovať tieto zničené a zanedbané dlho stratené vraky, pretože vlastne ide o vojnové hroby. Thompson bol na palube lode Petrel, keď jej posádka objavila potopenú loď. Kaga sa potopila po odpálení 30 bombardérov a dvoch torpéd z americkej ponorky USS Nautilus. Vedci zistili, že je ponorená viac ako 5400 metrov pod hladinou oceánu.

Kaga sa tak pridala do zoznamu viac než 30 ďalších vojnových lodí nájdených výskumným plavidlom Petrel, ktoré je dlhé 76 metrov a úlohou jeho posádky je lokalizovať historicky významné vraky lodí a skúmať podvodné ekosystémy. Posádka, financovaná majetkom zosnulého spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft Paula Allena, spolupracuje s americkým námorníctvom a medzinárodnými orgánmi s cieľom preskúmať podvodné vojenské hroby a pomôcť vniesť svetlo k pretrvávajúcim tajomstvám o bitkách druhej svetovej vojny.

Bitka o Midway bola rozhodujúcou konfrontáciou medzi japonskými a americkými silami v Tichomorí, ale mnoho podrobností z nej nie je zatiaľ objasnených.

Rob Kraft, riaditeľ podmorských operácií pre spoločnosť Vulcan Inc., ktorá prevádzkuje Petrel sa vyjadril, že „táto misia je jedinečná, pretože sa skúma celé bojisko, keďže ide o jednu z najväčších bitiek druhej svetovej vojny“. Informácie, ktoré dosiaľ máme, sú obmedzené, ale samotné bojisko bolo mimoriadne veľké.

Bitka o Midway sa odohrala medzi vojnovými loďami a lietadlami v blízkosti Midway Atoll, skupiny ostrovov vzdialených asi 2090 kilometrov severozápadne od Honolulu. Japonské sily chceli tajne zaútočiť, no kryptografi z USA (podľa správy Národného múzea druhej svetovej vojny) dekódovali tajnú japonskú korešpondenciu ohľadom plánovaného útoku.

Bitka trvala niekoľko dní a vyžiadala si viac ako 3000 japonských a 360 amerických životov. Japonci stratili štyri lietadlové lode, konkrétne Akagi, Soryu, Hiryu a Kaga, taktiež jeden krížnik, Mikuma a niekoľko stoviek lietadiel. USA stratili jedinú lietadlovú loď USS Yorktown, jeden torpédoborec, USS Hammann a 144 lietadiel. Pred objavom Kaga bol jedinou objavenou potopenou loďou z tejto bitky práve USS Yorktown.

Posádka lode Petrel objavila vrak Kaga v oblasti Námornej národnej pamiatky Papahānaumokuākea, čo je oblasť zaberajúca plochu väčšiu ako 1,5 milióna kilometrov štvorcových Tichého oceánu. Plavidlo Petrel spustilo svoje dva palubné roboty, autonómne podvodné vozidlo a diaľkovo ovládané vozidlo, pričom všetky boli poverené úlohou skúmania vraku a vyhotovenia videozáznamu okolia i samotnej potopenej lode.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/explorers-find-wwii-warship.html

Obrázok: maritime-executive.com/media/images/article/Photos/Historical/Kaga-Barbette.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.