Do 3 metre vysokých kamenných nádob „vyrobených obrami“ pochovávali ľudské telá v starovekom Laose

Miestne legendy hovoria, že vyrezávané kamenné sudy boli vytvorené rasou obrov na varenie ryžového piva, ale archeológovia sa prikláňajú k názoru, že sa skôr používali pri pohrebných rituáloch.

Viac ako 100 obrovských kamenných nádob, ktoré sa pravdepodobne používali pri pohrebných obradoch pred tisíckami rokov, bolo znovu objavených na prastarých miestach v lesoch, na svahoch a pozdĺž horských hrebeňov v odľahlých častiach centrálneho Laosu.

Vyrezávané kamenné nádoby sú rozptýlené na kilometroch drsnej, tigrami zamorenej provincie Xiangkhouang, ktorá leží asi 320 kilometrov severne od hlavného mesta Laosu, Vientiane v južnej Ázii. Výskumníci tieto nádoby prezývali „poháre mŕtvych“.

Presne v týchto miestach v Laose sa našlo aj niekoľko ľudských pohrebísk z obdobia spred 2500 rokov, avšak o ľuďoch, ktorí pôvodne tieto „sudy“ vyrobili, sa nič nevie.

Výprava archeológov z Laosu a Austrálie navštívila región Xiangkhouang vo februári a marci tohto roku, aby zdokumentovala známe lokality s náleziskami a taktiež aby hľadala nové nádoby v pohrebiskách a kameňolomoch.

Nové zistenia ukazujú, že tajomná kultúra, ktorá tieto kamenné nádoby vyrábala, bola geograficky rozšírenejšia, ako sa pôvodne predpokladalo. S týmto objavom prišla Louise Shewan, archeologička z University of Melbourne a jedna z vedúcich expedícií.

Spoločná austrálska a laoská archeologická expedícia hľadala nové náleziská s nádobami a zároveň vykopávala tie známe v regióne Xiangkhouang.

Najväčšie a najznámejšie náleziská týchto nádob sa nachádzajú na slávnej Planine džbánov (Plain of Jars), ktorá sa nachádza v relatívne otvorenej krajine neďaleko mesta Phonsavan. Táto lokalita obsahuje okolo 400 vyrezávaných kamenných džbánov, z ktorých niektoré sú vysoké viac ako 3 metre a vážia viac ako 9000 kilogramov, pričom ich prvá archeologická obhliadka sa uskutočnila v 30. rokoch.

Shewan dodáva, že väčšina nálezísk obsahovala zvyčajne menej ako 60 nádob a nachádzali sa skôr v zalesnenom a hornatom teréne obklopujúcom Planinu džbánov, rozprestierajúcu sa na tisícoch štvorcových kilometrov.

Staroveké kamenné nádoby

Shewan potvrdila, že nové náleziská hľadali v „extrémne drsnom, zalesnenom teréne“, približne v miestach, kde miestni ľudia hlásili výskyt starovekých relikvií.  

Shewan a jej tím sa spoliehali výlučne na miestne vedomosti, takže sa archeológovia museli vyhýbať všadeprítomnému nebezpečenstvu nevybuchnutých bômb z vietnamskej vojny. Americké bojové lietadlá počas tejto vojny zhodili na Laos približne 270 miliónov bômb. Vládna agentúra Laosu, ktorá dohliada na snahy o odstránenie týchto bômb uvádza, že po celej krajine je ešte stále roztrúsených viac ako 80 miliónov nevybuchnutých bômb.  

Aj keď je táto oblasť známa hlavne svojimi kamennými džbánmi, väčšina z nich sa nachádza v silne zalesnených a horských oblastiach.

Najnovšia expedícia okrem presného zmapovania mnohých hlásených lokalít s náleziskami kamenných džbánov v regióne Xiangkhouang našla aj 15 nových lokalít, ktoré sa môžu popýšiť celkovo 137 starými kamennými džbánmi.  

Shewan povedala, že novo objavené nádoby sa síce podobajú tým, ktoré sa nachádzajú na Planine džbánov, ale niektoré sa líšia v type kameňa, z ktorého boli vyrobené, či v tvare alebo spôsobe, akým boli vytvorené okraje džbánov.

Pohrebné rituály

Miestne legendy spomínajú aj príbeh o vzniku a účele týchto džbánov. Vraj ich vytvorili obri, ktorí v nich varili ryžové pivo na oslavu víťazstva vo vojne.

Archeológovia z Austrálie a Laosu našli viac ako 137 doteraz nezaznamenaných starovekých kamenných džbánov, roztrúsených na 15 nových lokalitách v odľahlej a členitej oblasti Xiangkhouang.

Archeológovia si však myslia, že aspoň niektoré z týchto kamenných džbánov boli určitú dobu používané na uskladnenie mŕtvych tiel predtým, ako sa ich kosti vyčistili a následne pochovali.

Hoci na niektorých miestach nálezov boli objavené aj pozostatky prepracovaných ľudských pohrebísk, archeológovia si nie sú istí, či boli džbány primárne zhotovené na účely pochovávania mŕtvych, alebo či sa do nich začali telá ukladať až neskôr.  

Vykopávky v roku 2016 odhalili, že niektoré kamenné nádoby boli obklopené jamami plnými ľudských kostí a hrobmi zakrytými veľkými doskami vyrezanými z kameňa. Zdá sa, že tieto dosky sa používali na označenie miesta hrobu.

Najnovšia expedícia objavila aj iné artefakty. Tie zahŕňali niekoľko krásne vyrezávaných kamenných diskov, na jednej strane zdobených sústrednými kruhmi, ľudskými postavami a zvieratami. Zaujímavosťou je, že tieto disky boli v zemi uložené zdobenou stranou nadol.

Ďalší dôležitý člen expedície, Dougald O’Reilly, archeológ z Austrálskej národnej univerzity v Canberre vo svojom vyhlásení uvádza, že v miestach nálezov týchto džbánov sú objavy dekoratívnych rezbárskych prác pomerne zriedkavé a doteraz sa nevie, prečo sú niektoré zdobené živočíšnymi výjavmi a iné zasa geometrickými vzormi.  

Okrem týchto diskov sa našla aj dekoratívna keramika, sklenené koráliky, železné nástroje, ozdobné kruhy do uší a pomôcky na výrobu tkanín. Výskumníci tiež objavili niekoľko miniatúrnych hlinených pohárov, ktoré vyzerali rovnako ako obrie kamenné nádoby a boli pochované spolu s mŕtvymi.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65526-jars-of-the-dead-found-laos.html

Obrázok: allthatsinteresting.com/wordpress/wp-content/uploads/2019/05/close-up-of-stone-death-jars.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.