Dobrodružná historická dráma Centurion

Rímske impérium sa v časoch svojej najväčšej slávy rozprestieralo na veľkej časti Európy, Ázie a Afriky. Jeho najsevernejším výbežkom bol značný kus Británie. Téma boja medzi britským kmeňom Piktov a Rímskou ríšou sa stala hlavným námetom hraného filmu režiséra Neila Marshalla, ktorý vznikol v roku 2010 a má názov Centurion.

Piktovia žili na severe dnešného Škótska. Dlhší čas boli radení ku Keltom, no neskoršie výskumy to spochybnili. Prvé zmienky o nich sa objavili v roku 297 v diele rímskeho spisovateľa Eumenia. Napriek snahe ich Rimania nikdy nedobyli. (zdroj: wikipedia.org)

Hlavným hrdinom filmu je centurion Quintus. Ten je členom deviatej légie, ktorá ma za úlohu raz a navždy dobyť Piktov. Tí na nich nečakane zaútočia, veľká časť jednotky je zničená a zajmú generála. Vyslobodiť ho sa nepodarí, a tak musí s niekoľkými preživšími putovať nehostinnou krajinou a dôjsť až k rímskej posádke. Ako to už býva, nakoniec nažive zostane iba on. A keď sa konečne vráti, dostane sa mu privítania, aké vôbec nečakal.

Aj keď snímok Centurion nie je vysoko rozpočtový, vôbec to neznižuje jeho kvalitu. Jednotlivé scény sú nesmierne vydarené a okrem nich sa filmárom podarilo zachytiť aj krásu krajiny. Nechýbajú ani napínavé súboje (ináč dosť brutálne – o potoky krvi nebude núdza). Výkony jednotlivých hercov treba taktiež pochváliť.

 Ak máte náladu na dobrý historický film, tak Centurion je skvelou voľbou.

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: d1jo0zet24jmxt.cloudfront.net/content/9016/izb3iimHxLAbs439DnLHNpJsyps.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.