Dôkazy kanibalizmu: pojedali sa neandertálci navzájom?

Archeológovia dali dohromady 99 neandertálskych úlomkov kostí, na ktorých našli dôkazy o kanibalizme.

Neandertálske kosti, nájdené v belgickej jaskyni, vykazujú nezameniteľné známky mäsiarstva a vedci sa preto domnievajú, že sú prvým dôkazom neandertálskeho kanibalizmu v severnej Európe.

neandertalci

Archeológovia dali dohromady 99 úlomkov kostí, ktoré patrili piatim rôznym neandertálcom, štyrom dospelým osobám a dieťaťu, ktorí žili pred približne 40.500 až 45.500 rokmi. Ryhy a iné značky na kostiach vznikli pravdepodobne pri odstraňovaní kostnej drene a snahou odstrániť mäso jednoduchšie od kosti. V jaskyni sa našli taktiež pozostatky koní a sobov, ktoré boli podobne zmasakrované.

Podobnosti v antropogénnych známkach (vytvorených ľudskou činnosťou) sú pozorované ako na kostiach neandertálcov, tak na kostiach koní a sobov. Ponúka sa len jediná téza, a to tá, že sa všetky kosti spracovávali a spotrebovávali podobným spôsobom. 

Neandertálske pozostatky tak poskytujú jednoznačné dôkazy o kanibalizme, keďže aj v minulosti sa našli podobné známky na iných neandertálskych kostiach, nájdených v belgickom nálezisku položenom ešte severnejšie. Kosti vykazujú aj regionálnu variabilitu pri správaní sa neandertálcov v zaobchádzaní  s mŕtvymi telami. Ďalšie objavy boli vykonané vo Francúzsku, Portugalsku a Španielsku, kde vedci zaistili skupiny neandertálcov, vrátane dojčiat, ktorí mohli byť kanibalizovaní inou skupinou neandertálcov.  

Tieto kostrové ilustrácie ukazujú, kde sa našli známky na neandertálskych kostiach z Caverne Goyette v Belgicku. Tieto kosti vykazujú ako známky kanibalizmu, tak aj známky opracovania kostí na podobné využitie, aké mali kamenné nástroje, prípadne sa ešte mohli používať na ostrenie kamenných nástrojov. Vyzerá to teda tak, že neandertálci svojim súputníkov nielenže jedli, ale ich pozostatky využívali aj na výrobu nástrojov.

Nový výskum prispieva k celkovému pochopeniu vzťahu neandertálcov a ich mŕtvych, pričom sa postupne dozvedáme o ich správaní k nim. Pravdepodobne ich nepochovávali, ale používali ich ako druh potravín či nástroje, ktoré potrebovali ku každodennému boju a prežitiu.  

Veľké rozdiely v správaní týchto ľudí na jednej strane a úzky genetický vzťah ku koncu európskych neandertálcov na strane druhej, vyvoláva mnoho otázok o spoločenskom živote a správaní sa medzi rôznymi skupinami. Analýza DNA v rámci nájdených neandertálskych mitochondrií (organely tvoriace v bunkách energiu, ktoré nesú vlastnú DNA) naznačila, že belgickí neandertálci boli geneticky podobní  s inými neandertálskymi komunitami žijúcimi v Nemecku, Španielsku a Chorvátsku. To naznačuje, že populácia neandertálcov v Európe v tej dobe bola malá, pretože sa tam vyskytovala len skromná genetická variabilita naprieč veľkej geografickej vzdialenosti v porovnaní s modernými ľuďmi.  

Neandertálci vymreli pred asi 30.000 rokmi a sú tak najbližšími zaniknutými príbuznými moderných ľudí.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/55343-neanderthal-cannibalism-northern-europe.html

Obrázok: unexplained-mysteries.com/images/news_large/news-neanderthals-fire.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.