Dokudráma o britskom parníku Lusitania

Ak máte radi filmy spadajúce pod žáner dokudráma, isto vás bude zaujímať aj ten, ktorý si predstavíme dnes. Pôjde o nemecký film Lusitania – vražda v Atlantiku (originálny názov: Der Untergang der Lusitania) z roku 2007.

Niekoľko základných faktov

Lusitania = britský parník. Dňa 7. mája 1915 (v tej dobe zúrila 1. svetová vojna) bola po zásahu nemeckým torpédom pri plavbe z USA do Británie potopená. Táto udalosť prispela k tomu, že USA vstúpili do 1. svetovej vojny.

V tomto filme je celá udalosť autenticky zrekonštruovaná. Okrem vyplávania, zásahu či samotného potopenia sú najzaujímavejšími časťami hlavne správanie britskej admirality (tá vedela o nebezpečenstve ponoriek, no brala to na ľahkú váhu) a záver, keď sa snažili celú vinu hodiť na kapitána. Deju nechýba potrebná dramatickosť a správny spád. Aj keď celý film má až hodinu a pol, určite sa nebudete pri ňom nudiť.  Zachytil som nejaké výhrady, že film je iba kópiou Titanicu, ale táto výhrada nie je na mieste. 

Záver: Lusitania – vražda v Atlantiku patrí medzi diela, kde pekne vidieť, ako to vyzerá, keď za záujmy mocných zomierajú nevinní. Jednoznačne je to jedna z najlepších dokudrám, čo som videl. A odporúčam aj vám.

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/wHb3u1F7KSk/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.