Dokument, ktorý odkrýva ďalšie biele miesta z dejín Ruska

V 20. storočí nastal aj búrlivý rozvoj vedy. S tým bola ale spojená tiež negatívna vec, a teda fakt, že sa viedli pomerne bizarné experimenty, ktoré boli v rozpore s etikou. Nimi boli typické hlavne totalitné štáty ako ZSSR a Nemecko. Nemecký režisér Boris Rabin spolu s jeho ruským kolegom Borisom Karadzhevom natočili v roku 2009 dokument o sovietskych experimentoch na ľuďoch s názvom Menschenlabor: Sowjetunion (v českej distribúcii ako Sovětský svaz – laboratoř člověka zítřka)

Hoci bol Sovietsky zväz pomerne zaostalý za ostatným svetom, aj tam excelovalo veľa vedeckých kapacít. V súvislosti s komunistickým prevratom sa tamojší vedci (Nikolaj Konstantinovich Kol’tsov, Alexander Bogdanov, Ilja Ivanovič Ivanov a ďalší) pustili do pomerne bizarných experimentov.

Okrem celkového spracovania filmu treba pochváliť zvolenú dĺžku celého filmu (niečo cez 43 minút). Všetko je podrobne vysvetlené a hlavne nechýba správna dynamika, čo naznačuje, že sa určite nebudete nudiť. Dokument vyniká hlavne zaujímavými informáciami. Po jeho pozretí budete veľmi zarazení, aké experimenty týmto vedcom napadli (týkali sa hlavne ľudského rozmnožovania, fyzického stavu a podobne). Na niečo ako je etika sa nehľadelo. Budete si môcť všimnúť, že aj keď sovietsky komunizmus a nemecký nacizmus boli protikladné režimy, mali mnoho spoločného.

Opäť treba celé dielo len a len oceniť. Zaujímavo vybratá téma, kvalitne spracovaná.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: 3.bp.blogspot.com/-t3EPXiH-JEo/Vx0DI6siRqI/AAAAAAAAA6w/

kAGj37VWI_g8jTiRHf2zcbrHzb_fcy_KwCLcB/s1600/POCUTF8_9266824953_Original_Daccord.JPEG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.