Dokument o jednom z najnebezpečnejších mužov Tretej ríše

Podobne ako pri iných predstaviteľoch nacizmu, aj o Reinhardovi Heidrychovi už bolo natočených niekoľko dokumentárnych filmov. V roku 2002 jeden natočili aj režiséri Michael Kase a Robert Beemer. Dostal názov The Face of Evil: Reinhard Heydrich. Vidieť ste ho mohli napr. na známom kanáli Discovery Channel, a to pod českým názvom Reinhard Heydrich: Zosobněné zlo.

Reinhard Heydrich sa narodil v marci 1904 v nemeckom meste Halle an der Saale. Po námornej kariére vstúpil do nemeckej NSDAP a SS, kde hlavne vďaka svojej ctižiadostivosti získal niekoľko významných funkcií. Viedol tajnú službu SS – Sicherheitsdienst, istý časť bol veliteľom Gestapa, mal vedúcu úlohu v plánovaní holokaustu a známym sa stal aj ako zastupujúci protektor Protektorátu Čechy a Morava. Pre svoju krutosť bol známy ako ,,pražský mäsiar“. Zomrel na následky atentátu spáchaného Jozefom Gabčíkom a Jánom Kubišom 4. júna 1942.

Spomínaný film má dve časti. Zo začiatku som k nemu pristupoval s malými obavami, či sa v ňom nebude opakovať len to, čo už bolo povedané.  No v priebehu pár minút sa rozptýlili. Aj keď obe časti majú niečo cez 40 minút, sú nabité zaujímavými informáciami. Mnohé z nich v iných filmoch a publikáciách spomínané neboli, alebo sa o nich zmienili len okrajovo.  Úvodný diel sa zaoberá hlavne jeho narodením a činnosťou počas medzivojnového obdobia. Pekne je tu vysvetlené, ako sa Heydrich stal človekom, akým sa stal.

V druhej časti nájdete info o jeho činnosti počas vojny, hlavne o jeho účasti v najväčších nacistických zločinoch (v Poľsku, v ZSSR a hlavne v spomínanom Protektoráte).  Vypovedajú tu aj pamätníci – doktor, ktorý mal službu, keď na Heydricha spáchali atentát, a žena, čo prežila Lidice. Sú tu aj rozobraté možné dôvody, prečo si Briti priali jeho odstránenie.

The Face of Evil: Reinhard Heydrich je jeden z najlepších biografických filmov, a to hlavne pre jeho spracovanie a snahu vysvetliť osobnostný vývin hlavného protagonistu. Po jeho vzhliadnutí budete iste so mnou súhlasiť. 

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.redd.it/yybvr9nynpuy.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.