Dokumentárna séria Den, kdy…

Zdá sa, že tematika 2. svetovej vojny je nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie. Stále sa objavujú knihy, dokumentárne filmy a seriály, ktoré prídu so zaujímavými a málo známymi informáciami. Jedným z nich je aj francúzsko-britská dokumentárna séria známa pod českým názvom Den, kdy… (originálne názvy: Le Jour Où…, The Day When…) z roku 2015.

Samotná séria má 4 diely (Den, kdy… Churchill zvolil válku,  Den, kdy… De Gaulle zvolil válku, Den, kdy… Roosevelt zvolil válku, Den, kdy… Hitler prohrál válku) a vysielaná bola na známom kanály Viasat History. Zameriava sa síce na známe osobnosti vtedajších dejín, ale ako som v úvode naznačil, dozviete sa tu mnoho nových informácií, ktoré sa často v podobných seriáloch a filmoch neobjavujú. V prvej časti napríklad uvidíte, že s rozhodnutím Veľkej Británie o osamotenom boji proti Nemecku to v začiatkoch vojny vôbec nebolo jednoznačné. Rovnako zaujímavý je aj druhý diel o Ch. de Gaulleovi (o generálovi, ktorý mal zo začiatku len pár verných pri sebe, no neskôr presvedčil mocných, že on je legitímny zástupca Francúzska a so svojimi ,,Slobodnými Francúzmi“ významne zasiahol do bojov). Ani ostatné časti nie sú odfláknuté (snaha Roosevelta vstúpiť do vojny napriek nepriazni občanov, začiatok operácie Barbarossa), no prvé dve sú najzaujímavejšie a najpútavejšie.

Dokument obsahuje štandardné prvky ako sme zvyknutí (dramatické rekonštrukcie, dobové zábery, slovo rozprávača), ale celkovo je veľmi pútavo spracovaný. To vyváži aj určité drobné faktografické nepresnosti. Až vám bude ľúto, že jednotlivé diely majú len okolo 50 minút.

Konečný verdikt je jednoznačný: Pre milovníkov histórie je to priam povinnosť!

____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/atb7-n2zVqc/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.