Dokumentárny cyklus Kelti

Britský dokumentárny cyklus The Celts (Kelti) pochádza z roku 2000. Pod hudbu sa podpísala írska speváčka, inštrupentalistka a skladateľka Eithne Patricia Ní Bhraonáin, ktorá je známa tiež pod pseudonymom Enya Brennan alebo jednoducho Enya. 

kelti

Film má 6 častí, ktoré postupne odhaľujú zaujímavé fakty ohľadom tohto stále tajomného ľudu. V staroveku obýval väčšinu Európy. Prvá časť sa venuje hlavne archeologickým nálezom, keltskej spoločnosti a podobne. Ďalšie hovoria o náboženstve spätom s prírodou (a o pokusoch o jeho oživenie v súčasnosti), ale aj o kultúre vojen s Rímom. 

Posledné tri (pre mňa najzaujímavejšie) epizódy rozoberajú britské dejiny (odchod Rimanov, kráľa Artuša, príchod Anglo-Sasov, situáciu keltských národov počas stredovekého obdobia) a vývoj tzv. keltských národov (Škóti, Íri, Welšania, Bretónci) od konca stredoveku až po súčasnosť. 

Slovo rozprávača v jednotlivých častiach doprevádza práve hudba speváčky Enye. Zachytil som síce  komentáre, že sa tam príliš nehodí, no podľa mňa ňou tvorcovia nič nepokazili.

Záver je jednoznačný: Ak vás zaujímajú staré civilizácie, určite si tento seriál pozrite. 

______________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/AU1dKfMIEUQ/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.