Dokumentárny film: Duchovia Tretej ríše

duchovia Tretej riseFilm Duchovia Tretej ríše (originálny názov: The Ghosts Of The Third Reich) pochádza z talianskej produkcie a vznikol v roku 2012.

Ústredným námetom sú osudy potomkov známych nacistov. Konkrétne tu vystupujú Bettina Goeringova (praneter Hermana Goringa), Ursula Bogerová (vnučka neslávne známeho dôstojníka z Osvienčimu Friedricha Wilhelma Bogera) alebo Brend Wollschlaeger (syn dôstojníka Arthura Wollschlaegera). Okrem nich tu nájdete aj zopár ďalších, napríklad Samsona Munna, syna obete holokaustu. Ďalej sú tu zobrazené zaujímavé zábery z tzv. Frankfurtsko-osvienčimského procesu, ktorý sa konal v roku 1963.

Skúsenosti a dojmy hlavných protagonistov sú podobné. Všetci rozprávajú o svojom zdesení, keď sa dozvedeli temné tajomstvá ich rodinných príslušníkov. Spomínaný Brend Wollschlaeger rozpovie svoj pomerne bizarný osud. Všetci aktéri sa zhodli na tom, že aj keď je to ťažké, treba si tie strašné udalosti pripomínať, aby sa na ne nezabudlo. Potomkovia „nacistických zvierat“ našli v sebe silu a absolvovali niekoľko stretnutí s potomkami tých, čo tie hrôzy prežili.

Negatívom filmu je zvýšený dôraz na emocionalitu. Z toho sa dá usúdiť, že absentuje objektivita. Očakával som o niečo podrobnejšie príbehy a možno aj nejaký historický portrét povojnovej situácie v Nemecku. Chápem, pri dĺžke 47 minút sa to tam asi nezmestilo, no do diela tohto typu by sa to určite hodilo.

Ak sa chcete dozvedieť, ako vyzerá život ľudí, ktorí sa musia vyrovnať s temnou minulosťou svojej rodiny, odporúčam. Osobne som ale od spracovania očakával viac…

V čase uverejnenia tohto príspevku je film dostupný aj na YouTube

__________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: classroomswithoutborders.org/admin/uploads/ghosts-of-the-third-reich.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.