Dokumentárny film Hitlerov tajný tábor

Každý z nás má, pravdepodobne, aké-také vedomosti o holokauste. O jeho vykonávateľoch (H. Himmler, A. Eichman) či o systéme koncentračných a vyhladzovacích táborov. Existuje však aj menej známa stránka dejín súvisiaca s holokaustom. Je ňou tajný tábor Berga, v ktorom skončilo viacero vojnových zajatcov. Na ňu sa pozreli tvorcovia filmu Hitler’s G.I. Death Camp (2011), ktorý je pod slovenským názvom známy ako Hitlerov tajný tábor a Hitlerův tábor pro vyhlazení válečných zajatců je jeho český titul.

Napriek tomu, že Nemci v roku 1944 prehrávali vojnu, prekvapili západných spojencov protiofenzívou v Ardenách. V nej padlo do zajatia mnoho vojakov. Mnohí z nich skončili v tajnom tábore Berga – jednom z pobočných táborov Buchenwaldu. Tam, spolu so Židmi, pracovali v ťažkých podmienkach a za minimálnych prídelov jedla. Berga bol tábor, v ktorom zomrelo asi najviac amerických zajatcov. Do dnešných čias je pomerne málo známy.

Zdrojom celého dokumentu je denník jedného zo zajatcov, zdravotníka Tonnyho Aceveda, a výpovede niekoľkých pamätníkov. Tie sú kombinované s výpoveďami odborníkov (napr. hlavný kurátor amerického múzea holokaustu), ilustračnými zábermi a slovom rozprávača. Uvidíme tu aj scénu, ako spomínaný zdravotník znovu navštívi tú oblasť, kde stál spomínaný tábor. Na záver vás možno prekvapí (a možno aj nie), ako skončil veliteľ tohto tábora, ktorý vynikal hlavne krutosťou a sadizmom.

Tvorcov musím opäť pochváliť. Jednak za výber, tak trochu menej známej témy histórie, a aj celkovo za veľmi dobré spracovanie daného filmu.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: 4.bp.blogspot.com/-eWiWT6n0lIY/U2xu93Lt3wI/AAAAAAAAEgQ/182xY4eYm-

U/s1600/HITLER%27S+G.I+DEATH+CAMP+(2011).jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.