Dokumentárny film inšpirovaný Bielou veľrybou

Román Hermana Melvilla Biela veľryba  z roku 1851 pozná každý dobrý „knihomoľ“. Podaktorým je však tento príbeh známy skôr z filmových verzií. V roku 2014 sa nemecký režisér Jürgen Stumpfhaus rozhodol pozrieť na zdroj tohto románu vo filme Terra X: Der Aufstand der Wale – Moby Dicks wahre Geschichte (český názov: Moby Dick: Srdce velryby, anglicky: Moby Dick: Heart of a Whale).

USA v 19. storočí zažívali priemyselnú revolúciu. Kým nebola objavená ropa, jedným z hlavných zdrojov bol olej z veľrýb – vorvaňov. Ten a aj ďalšie podobné produkty boli veľmi cenené. Strediská ,,veľrybárskeho priemyslu“, ako napr. New  Bedford či Nantucket boli veľmi bohaté. Pri samotnom love veľrýb sa často stávali katastrofy, pričom jedna z nich inšpirovala spisovateľa Melvilla k napísaniu jeho najslávnejšieho diela.

Na tomto dokumente musím v prvom rade oceniť to, že okrem spomínanej knihy rieši aj históriu lovu veľrýb v USA. Pekne popisuje spôsob (dosť drsný) a spracovanie veľrybích produktov. Je tvorený prevažne kombináciou dramatických rekonštrukcií, dobových záberov a slova rozprávača. Ide o vydarené riešenie. Divák, okrem toho, že sa niečo nové dozvie, môže zažiť aj dobovú atmosféru. Nakoniec odhalia aj samotný zdroj inšpirácie literárneho diela.

Preto, ak sa budete nudiť, alebo budete mať záujem dozvedieť sa niečo nové, tak si film pozrite. Určite sa vám bude páčiť, aj keď ste nemali v rukách jeho knižnú predlohu. 

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: lifestyle.inquirer.net/files/2015/11/t1130sea-movie_feat6_1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.