Dokumentárny film Kto zabil Rasputina

rasputinV tomto príspevku by som chcel venovať pár slov dokumentárnemu filmu, ktorý sa snaží objasniť jednu zo záhad 20. storočia. Konkrétne sa tu rozoberá zabitie ruského mnícha Rasputina v Sankt Peteburgu v roku 1916. Samotný film pochádza z produkcie BBC. Vyrobený bol v roku 2004.

Rasputin bol známy tým, že mal veľký vplyv na cársku rodinu Romanovcov. Bol síce mníchom, jeho viera však bola veľmi zvláštna. Veril, že sa hriechom dostane bližšie k Bohu, a preto sa napríklad často stýkal s prostitútkami. Okrem iného sa mu tiež pripisovali nadprirodzené schopnosti (hlavne schopnosť uzdravovať a pod.).

Richard Cullen, bývalý detektív Scotland Yardu, za asistencie mladého ruského detektíva Iľiu Gavrinova, na základe rozporov v pamätiach kniežaťa Felixa Jusupova a poslanca Vladimíra Pruškeviča, ako aj na základe nového rozboru dokumentov z pôvodného vyšetrovania odhaľuje skutočný priebeh Rasputinovej vraždy. Navyše ju zbavuje akéhosi mystického nádychu. Taktiež preukáže, že sa na nej podieľala aj vtedajšia britská tajná služba. Samozrejmosťou je i dramatická rekonštrukcia rozobranej udalosti.

Záver: Pre milovníkov záhad a priaznivcov histórie je priam povinnosťou vidieť film „Kto zabil Rasputina“. 

___________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: chelemendik.sk/pictures/6244b.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.