Dokumentárny film Motolov-muž za Stalinom

Medzi ľudí, ktorí patrili do blízkeho kruhu Stalina, môžeme radiť aj Vjačeslava Molotova. Jeho život rozobral v roku 2010 nemecký režisér Ullrich Kasten vo svojom dokumentárnom filme Molotow – Der Mann hinter Stalin. Slovenským divákom bol známy pod titulom Molotov – muž za Stalinom.

Vjačeslav Michajlovič Molotov sa narodil v roku 1890 v dedine Kukarka. Jeho pôvodné meno bolo Skriabin. Ako tomu bývalo už počas stredoškolských štúdií, pričuchol ku komunistickému učeniu.  Členom strany sa stal v roku 1906. Postupne sa prepracoval do vysokých pozícií – tajomník UV Komunistickej strany Ukrajiny, predseda rady ľudových komisárov, námestník predsedu rady ľudových komisárov a nakoniec ľudového komisára (čiže ministra) zahraničných vecí. Známym sa stal hlavne podpísaním paktu Ribbentrop-Molotov. Zomrel 8. novembra 1986 v Moskve (zdroj: wikipedia.org).

Daný film si zaslúži pochvalu, pretože sa snaží objasniť motívy jeho konania a taktiež prináša aj niekoľko prekvapivých informácií. Už v úvode sa dozviete o tom, aké názory mal V. Molotov na Gorbačovovu éru.

Jeho najväčšou nevýhodou je však plytkosť. Informácie hovorí hlavne rozprávač a jeho slovo doprevádzajú dobové zábery. Chýbajú však výpovede pamätníkov a ani kniha jeho spomienok tam nemá priestor. Taktiež informácie o jeho začiatkoch sú pomerne strohé.

Oceňujem snahu Ullricha Kastena o objasnenie života pomerne záhadného Stalinovho človeka. Ak však chcete hlbšie pochopiť motívy a príčiny jeho konania, tak si musíte o ňom naštudovať viac.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/27/

Vyacheslav_Molotov_Anefo2.jpg/434px-Vyacheslav_Molotov_Anefo2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.