Dokumentárny film o biologických zbraniach

Medzi najstrašnejšie zbrane na svete patria hlavne atómové, ale desivé sú aj tie biologické. A práve o ich vývine a histórii bol v roku 2007 natočený film The Living Weapon. Českí a slovenskí diváci ho poznajú pod názvami Biologické zbraně alebo Živá zbraň. Autorom je americký režisér John Rubin.

Hlavnou zložkou biologických zbraní je väčšinou nejaký patogén, ktorého cieľom je rozšíriť nákazu a tým vyradiť nepriateľa z boja, resp. podlomiť jeho morálku. Využívané boli napr. japonskými vojskami počas druhej svetovej vojny v Číne. V roku 1975 došlo k medzinárodnému zákazu ich vývoja, výroby a distribúcie.

Hneď na úvod treba povedať, že tento film je remeselne dobre zvládnutý. Zaoberá sa vývojom biologických zbraní v súvislosti s druhou svetovou vojnou, studenou vojnou a samozrejme tiež ich zákazom. Problematika je tu vysvetlená celkom podrobne.

Má však aj niekoľko nedostatkov. Spomína sa tu vývoj týchto  bojových prostriedkov iba v USA. O Japonsku a Sovietskom zväze je vo filme len pár zmienok (v zmysle že ,,aj oni niečo také mali“). Ohľadom pokusov počas studenej vojny s týmito zbraňami sa spomínajú len tie ,,menej kontroverzné“. O kontroverzných sa mlčí a obdobné pokusy  v ZSSR tam nie sú zobrazené takmer vôbec.

Snaha režiséra osvetliť divákom túto problematiku bola dobrá a nejaké pozitíva sa na tomto dokumente určite dajú nájsť. Pre náročného diváka je to však slabé. 

__________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: film-online.org/uploads/posts/2009-02/1234540959_54891386.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.