Dokumentárny film o Chorvátskom štáte počas 2. svetovej vojny, ale aj jeho predstaviteľoch prezývaných Ustašovci

Poglavnik Ante Pavelić a taliansky Duce Benito Mussolini 18. mája 1941 v Ríme . Ustaše boli silne ovplyvnené talianskym fašizmom a politicky podporované fašistickým Talianskom.

Jednou z najsmutnejších kapitol 2. svetovej vojny bola aj vláda Ustašovcov v Chorvátsku, ktoré bolo bábkovým štátom nacistického Nemecka a fašistického Talianska. V roku 1991 vznikol o činnosti toho hnutia počas vojny a hlavne o ich snahe o útek britský dokument Ratlines. V českej a slovenskej distribúcii známy ako  Ustašovci – Krysie diery.

Ustašovské hnutie vzniklo v roku 1930 v Taliansku. Jeho vodca bol Ante Pavelić. K moci sa dostalo v roku 1941, keď bol po nemeckom obsadení Juhoslávie vyhlásený Nezávislý štát Chorvátsko. Oproti dnešnému Chorvátsku sa líšil tým, že jeho súčasťou boli aj územia dnešnej Bosny a Hercegoviny. Ustašovský režim patril k tým najhorším počas vojny. Aj keď sa jeho predstavitelia hlásili ku katolíckej viere, brutálnym spôsobom v koncentračných táboroch zabíjali židov, ale aj srbských obyvateľov. Často samotní Nemci boli z ich krutosti šokovaní. Po vojne sa však mnohým Ustašovcom podarilo vyhnúť trestom. (zdroj. wikipedia.org)

Aj keď od natočenia filmu uplynulo už viac ako 20 rokov, istá miera kvality sa mu nedá uprieť. Informácie, ktoré sú tu podané, majú zaujímavú výpovednú hodnotu. Nechýbajú ani dobové zábery, výpoveď pamätníka a podobné veci, ktoré sa zvyčajne pri dokumentárnych filmoch objavujú. Divák sa tak dozvie o zločinoch Ustašovského režimu. Navyše, bude šokovaní tým, že jeho vedúce osobnosti sa tešili priazni u predstaviteľov katolíckej cirkvi. Tá im, okrem iného, po vojne pomáhala s útekom. Keďže bola situácia aká bola (Studená vojna), tak sa k nej potom pridali aj Briti a Američania. Mne osobne trochu chýbali bližšie informácie o vzniku a činnosti Ustašovcov. Útek ich členov pred spravodlivosťou tu má najväčší priestor. Autor mohol natočiť dva diely – vznik a činnosť počas vojny, únik a skrývanie.

Každopádne, film sa oplatí vidieť. Pre bližšie pochopenie tejto problematiky si však budete musieť naštudovať viac. 

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázky: upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f4/Mussolini_and_Pavelic_1941.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.