Dokumentárny film o doktoroch smrti

Jednou z najhorších vecí počas druhej svetovej vojny boli, samozrejme, pokusy na väzňoch. Najznámejšie boli tie, ktoré robil Josef Mengele v Osvienčime, no ani zďaleka neboli jediné. Podobné veci robili aj iní nacistickí doktori a taktiež Japonci. Na japonské pokusy na ľuďoch a na podobné experimenty počas studenej vojny sa pozrel nemecký režisér Dirk Pholmann vo svojom dokumente z roku 2010 Mengeles Erben – Menschenexperimente im kalten Krieg (český titul: Doktoři zvaní Smrt).

 Hneď na úvod musím pochváliť, že obsahom tohto filmu nie sú len spomínané japonské experimenty, ale autor sa pozrel aj na to, ako japonskí doktori z jednotky 731 poskytli svoje služby počas studenej vojny. Taktiež nevynechal ani iné experimenty oboch veľmocí – testovanie účinkov atómových zbraní, snahy o ovládnutie psychiky atď. Možno budete šokovaní, keď sa dozviete, aké pokusy na ľuďoch robili v tej dobe obe mocnosti (etika vtedy nehrala veľmi dôležitú rolu). Okrem toho tu budú odhalené aj podrobnosti o experimentoch s psychoaktívnymi látkami v bývalom Československu. Zdrojom informácií bude Joseph Douglass, odborník na vojenskú stratégiu, ktorý vypočúval Jána Šejnu (generála, ktorý utiekol v roku 1968 na západ), no taktiež aj niektoré dokumentačné filmy natočené vtedajšími odborníkmi pre vysokých vojenských predstaviteľov. Na začiatku pár slov povie aj priamy člen spomínanej jednotky 731.

Mengeles Erben – Menschenexperimente im kalten Krieg je mimoriadne kvalitný dokumentárny film. Pre mňa osobne jeden z naj, aké som za posledný rok videl. Veľmi zaujímavý z hľadiska faktografických údajov a výborne spracovaný.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: programm.ard.de/sendungsbilder/original/689/svo_5859247689_Original_EPG-DB.JPEG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.