Dokumentárny film o jednej stratenej civilizácii

Južná Amerika bola domovom mnohých civilizácií. Najznámejšími boli Inkovia, no okrem nich tam žili aj Močikovia, Chimovia a iní. Medzi najzáhadnejšie z nich patrili Čačapojovia. Záhadu ich mesta Kuelap sa pokúsili rozobrať autori amerického dokumentu z roku 2008 s názvom National Geographic Special: Chachapoya: Solving the Mystery of a Lost Civilisation, známeho aj pod českým názvom Čačapojové: Záhada jedné ztracené civilizace.

O Čačapojoch vieme do dnešných čias len veľmi málo. Žili na východe peruánskych Ánd. Tam stavali mestá. Medzi ne patrilo aj Kuelap, ktoré ležalo ešte vyššie ako legendárne Machu Picchu. Ich meno pochádza z inského jazyka a znamená „ľudia z oblakov“.

(zdroj: zoommagazin.iprima.cz/porady/ztracena-mesta-cacapoju/video-cacapojove-valcili-s-inky-staveli-vetsi-pevnosti-nez-oni-pak)

Aj keď názov tohto dokumentu naznačuje, že sa bude zaoberať záhadou zmiznutia Čačapojov ako takých, nakoniec sa rieši iba spomínané mesto Kuelap. Odborníčka na kosti zanalyzuje tamojší hromadný hrob a príde na to, čo sa tam stalo. Nakoniec odhalí pomerne krutý osud obyvateľov.

Bohužiaľ, divák sa nedozvie, čo sa mohlo stať s ostatnými čačapojskými mestami. Preto, ako som uviedol, názov je pomerne zavádzajúci. Nemuseli síce Čačapojov dopodrobna rozobrať, ale aspoň zopár informácií by potešilo.

Tento film svojím spôsobom nie je zlý, no jeho potenciál je pomerne nevyužitý. Aspoň názov mohli zvoliť tvorcovia o niečo výstižnejší. 

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa 

Obrázok: ancientpages.com/wp-content/uploads/2017/12/chapapoyas.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.