Dokumentárny film o konšpirácii Soyuz

Sovietsky vesmírny program dosiahol nepochybne viacero úspechov. Nevyhli sa mu však ani katastrofy. Tie boli umocnené systémom, ktorý vtedy vládol v ZSSR. Na jeden z najväčších projektov sa pozrel v roku 2000 americký režisér Elliot Haimoff. Natočil film The Soyuz Conspiracy (v českej a slovenskej distribúcii známy pod názvami: Konspirace Soyuz, Vladimír Komarov: Tragický osud Soyuz).

Samotný projekt Soyuz odštartoval v roku 1962. Jeho pôvodný cieľ bol Mesiac. Prvý let sa uskutočnil v roku 1967. Bohužiaľ, dopadol tragicky, pretože kozmonaut Vladimir Komarov (osobný priateľ Juriija Gagarina) zomrel pri pristávaní.

Úvod tohto dokumentu sa venuje Gagarinovi, hlavne podivným súvislostiam okolo jeho letu a neskoršieho života. Tu autori tak trochu konšpirujú, ale je to spôsobené charakterom sovietskeho režimu, kde sa nepríjemné veci ututlávali. Jeho celkový charakter bol v podstate tiež príčinou katastrofy prvého Soyuzu.

Napriek ,,konšpiračnému“ úvodu je film pomerne objektívny. Veľký priestor majú aj ľudia ako napr. syn Sergej Nikitič Chruščov, syn Nikitu Chruščova. Medzi ďalšie zdroje patria nedávno odtajnené sovietske archívy.

Aj keď mnoho informácií v tomto filme sú skôr dohady, Elliot Haimoff si zaslúži pochvalu. Keď už pre nič iné, tak pre vernú ukážku pomerov, aké vtedy Sovietskom zväze vládli.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bc/Soyuz_TMA-7_spacecraft2edit1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.