Dokumentárny film o legendárnom Imhotepovi

Staroveký Egypt si ľudia spájajú s rôznymi postavami. Najznámejšie sú napríklad Cheops či Ramzes. No nemenej zaujímavý je aj Imhotep, architekt najstaršej egyptskej pyramídy (Džoserovej pyramídy), známej aj ako stupňovitá pyramída v Sakkáre. Niektorí možno Imhotepovo meno poznáte aj zo známeho filmu Múmia. Jeho skutočný príbeh sa divákom pokúsil priblížiť režisér Mario Zanot v dokumente Imhotep – The Genius of Saqqara z roku 2004 (českým a slovenským divákom známy pod názvom Imhotep: Génius ze Sakkáry).

Imhotep sa narodil približne v 28. storočí p.n.l.. Okrem toho, že bol hlavným architektom spomínanej pyramídy, dosiahol úspechy aj v medicíne, mechanike a taktiež zdokonalil proces mumifikácie. Po smrti bolo jeho meno na istú dobu zabudnuté, no za vlády Ptolemaiovcov začal byť považovaný za boha, hlavne boha lekárstva.

V dokumentárnom filme, o ktorom je reč, ma najväčší priestor Imhotepova účasť na stavbe danej pyramídy. Dozviete sa, ako prišiel s nápadom na použitie vápenca a ako celkovo prebiehala jej stavba. Taktiež  uvidíte priame zábery z nej. To je svojím spôsobom trochu na škodu, pretože ostatné informácie sú tu potom podané len stručne a venuje sa im malý priestor. Naznačené je tu aj to, že kňazi Imhotepa nemali v láske, no informácie sú znova iba okrajové. Okrem toho, autori mohli viacej rozobrať príčiny, prečo bol v zabudnutí a ako došlo k jeho zbožšteniu.

Svojím spôsobom tento film nie je zlý – poznatky o Džoserovej pyramíde sú pomerne zaujímavé, ba aj dramatické rekonštrukcie sú celkom dobre zvládnuté. Tvorcovia však mohli viac využiť potenciál Imhotepovho príbehu.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/

Saqqara_BW_5.jpg/1024px-Saqqara_BW_5.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.