Dokumentárny film o mužovi, ktorý prelomil Hitlerov kód

Najslávnejším človekom, ktorý prispel k rozlúšteniu nemeckého kódu Enigma, používaného počas druhej svetovej vojny, bol Alan Turing. No veľký podiel na tom mal aj menej známy William Gordon Welchman. Na jeho príbeh sa zamerali tvorcovia britského dokumentárneho filmu Bletchley Park: Code-Breaking’s Forgotten Genius (český názov Muž, který prolomil Hitlerův kód) z roku 2015.

William Gordon Welchman bol britským matematikom. Neskôr sa dostal do Bletchley Parku. Tam zorganizoval tím pracovníkov, ktorým sa nakoniec podarilo prelomiť spomínaný kód a tým prispieť k víťazstvu vo vojne. Potom pracoval pre USA a nakoniec sa rozhodol vydať knihy o svojich skúsenostiach. Napriek tomu, že sa snažil nevyzradiť nič tajné, upadol do veľkej nemilosti.

Celý dokument je založený hlavne na silnom príbehu. Okrem dobových záberov a vystúpení niekoľkých pamätníkov tu uvidíte aj jeden živý rozhovor s W. G. Welchmanom.  Oceňujem snahu tvorcov zachytiť všetko podstatné z jeho života. No v niektorých momentoch mohli ísť viac do hĺbky – hlavne ohľadom jeho pôsobenia počas studenej vojny. V závere sa dozviete niečo o tom, ako sa jeho metódy používajú dnes.

Záver: Myslím, že vás všetkých, ktorí sa radi dozvedáte niečo nové, tento film určite poteší.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: m.media-amazon.com/images/M/MV5BNDQyNTRjZDktNzFh

ZS00MWVhLTg3OTctYTg3M2U2MGM1ZWRlXkEyXkFqcGdeQXVyNzc3NDkxOA@@._V1_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.