Dokumentárny film o nacistickom atómovom programe

Dnes sa pozrieme na nemecký dokumentárny film Die Suche Nach Hitler’s Atombombe z roku 2015, venovaný najnovším zisteniam o nacistickom atómovom programe. Na českých kanáloch bol vysielaný pod názvom Hitlerova jaderná bomba.

Od začiatku vojny vynakladali Nemci veľa energie na získanie atómovej bomby. Po celom Nemecku, a neskôr aj v celej okupovanej Európe, vznikali továrne na obohacovanie uránu, ťažkú vodu a podobne. Navyše, aj americký program Manhatan vznikol kvôli tejto snahe – Američania sa veľmi obávali toho, že sa to Nemcom skutočne podarí. Ako je známe, nakoniec sa im to nepodarilo. Ale ako boli blízko?

Podľa informácii z tohto filmu boli oveľa bližšie, ako sa mnohí dodnes nazdávajú. O tom napovedajú hlásenia sovietskej tajnej služby GRU, zistenia amerických špeciálnych jednotiek a podobne. Taktiež sa dozviete zaujímavé podrobnosti o nemeckých podzemných továrňach a podobne… Celkovo vyznieva tak, že porážka Nemecka prišla v pomyselnej ,,hodine dvanástej“. Chýba tu však jedná vec – informácie o snahe Nemcov vyrobiť ťažkú vodu v Nórsku a celkovo hlbšia analýza nemeckých neúspechov v tejto oblasti.

Niektorí komentujúci tomuto filmu vytýkajú to, že stavia hlavne na dohadoch. Podľa môjho názoru je celkom zaujímavý.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: netflix-nederland.nl/wp-content/uploads/2017/04/Hitlers-bomb1-810×455.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.