Dokumentárny film o najelegantnejšej lodi planéty po skončení 2. svetovej vojny

Medzi najznámejšie námorné katastrofy patrí potopenie Titanicu. To však, samozrejme, nebolo jediné nešťastie podobného typu. V roku 1956 sa potopil taliansky parník SS Andrea Doria. A to bol jeden z hlavných dôvodov konca éry zaoceánskych parníkov. O tejto udalosti bol v roku 2005 v Taliansku natočený dokumentárny film Tragédia Parníku Andrea Doria.

Loď Andrea Doria začali stavať v roku 1951. Vyznačovala sa veľkým prepychom (výzdoba, vybavenie…) a disponovala najmodernejšou technikou. Luxus si mohli dopriať aj ľudia z najnižšej triedy. Slávu si získala po celom svete. V roku 1956 sa pri ceste do New Yorku zrazila so švédskou loďou MS Stockholm. 1660 ľudí sa zachránilo, no 46 zomrelo.

Presne údaje o tejto katastrofe neboli dlho známe. Preto treba oceniť, že dokument vlastne vznikol. Detaily katastrofy vysvetľuje relatívne zrozumiteľne a využíva aj to, že ešte žijú pamätníci tejto udalosti. Vypovedať budú niektorí členovia posádky aj cestujúci. Nebudú chýbať dobové zábery a dramatické rekonštrukcie. Z môjho pohľadu však mohli mať väčší priestor. Na konci padne tiež reč o tom, čo sa dialo po tejto tragédii (vzájomné obviňovanie, dohoda, utajovanie výsledkov a podobne).   

Tento film určite patrí do skupiny tých, ktoré sa oplatí pozrieť. Ak tak urobíte, neoľutujete.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/

Andrea_Doria_on_slip.jpg/1024px-Andrea_Doria_on_slip.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.