Dokumentárny film o Psusennesovi I.

Ak máte chuť vybrať sa aspoň na necelú hodinku do starovekého Egypta, pozývame vás pozrieť si americký dokumentárny film z roku 2011 s názvom Tajemství Stříbrného faraona (originálny názov The  Silver Pharaoh Mystery).

V súčasnosti už poznáme mnohých egyptských faraónov, ktorí vládli v rôznych dobách. Vieme o šiestich hlavných obdobiach, kedy vládli. Medzi nimi však boli aj tri prechodné obdobia, kedy sa vystriedali rôzni (menej známi) vládcovia. Jedným takým bol tiež Psusennes I.

V dokumentárnom filme, ktorý dnes ponúkame, spoznáte jeho príbeh. Psusennesovu hrobku objavil Francúz Pierre Montet v roku 1940. Skrývala rovnako hodnotné poklady ako napr. Tutanchamónova. Búrlivý rok jej objavenia (zúrila 2. svetová vojna) spôsobil, že sa jej nedostalo pozornosti, akú si zaslúžila. Navyše, bola nájdená úplne nepoškodená. Psusennes I. sa bohatstvom vyrovnal svojím predchodcom a dožil sa veľmi vysokého veku.

Okrem príbehu Psusennesa I. sa vo filme dozviete napríklad aj zaujímavosti o legendárnom stratenom meste Pi-Ramses.

Keďže tento film je plný zaujímavých informácií a je kvalitne spracovaný, musím ho čitateľom nášho magazínu len odporúčať.

Film je momentálne prístupný aj na YouTube.

___________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: ancient-egypt.co.uk/cairo%20museum/cm,%20gold/images/

Dynasty%2021%20Psusennes%201.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.