Dokumentárny film o salemskom hone na čarodejnice

Honom na čarodejnice bola typická hlavne Európa, no nevyhol sa ani ľuďom na americkom kontinente, konkrétne v známom meste Salem (1692). Pred dvoma rokmi Nemci Wolf von Truchsess a Marina Schneider, natočili dokumentárny film (resp. dokudrámu) na tu tému Hexenjagd in Salem (slovenské a české názvy: Salemský hon na čarodejnice, Salemský hon na čarodějnice, Čarodějnické procesy v Salemu).

Mesto Salem leží v štáte Massachussets – dnes USA, v 17. storočí britská kolónia. V jeho začiatkoch ho obývali hlavne puritáni – náboženská skupina vyznačujúca sa prísnym dodržiavaním Biblie. Do Nového sveta utiekli kvôli prenasledovaniu vo Veľkej Británii. Koncom 17. storočia začalo mať viacero dievčat zdravotné problémy, ktoré boli nakoniec pripísané čarodejniciam. Výsledkom bolo asi 25 popravených (poznámka: v Saleme sa nepoužívalo upálenie, ale obesenie).

Opäť musím v prvom rade oceniť, že si autori filmu zvolili formát dokudráma – predsa len je ideálne, keď sa divákovi okrem faktov priblíži aj atmosféra zobrazovanej doby. Chválim tiež zvolenú tému. Často sa točia podobné filmy o vojnách, o komunizme, no aj táto udalosť si zaslúžila bližšie priblíži (kombinácia tmárstva a klebiet). Celkovo film ako taký je skvelo zvládnutý – príčina a dôsledok je vcelku podrobne vysvetlená (aj keď odborníci dodnes nevedia, čo presne spôsobilo spomínané zdravotné problémy u mladých dievčat).

Verím, že tento film zaujme aj vás, čitateľov nášho webu Magistra História.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: washingtonpost.com/resizer/IrhWquqFHIh66K4Mg9oiCuh3vqE=/

960×0/arc-anglerfish-washpost-prod-washpost.s3.amazonaws.com/public/P2H26MU3ZA6FTKRKAO7O4ZSMPQ.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.